Οι μαθητές της Β΄ τάξης μεταμορφώνονται σε “μικρούς αγρότες” !

Στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος της Β΄ τάξης και για το κεφάλαιο «Τα φυτά» φυτέψαμε έναν «σπόρο» σε κάθε διάφανο αυτοσχέδιο γλαστράκι από μπουκαλάκια νερού.

Ανοίξαμε τρύπες στα μπουκαλάκια και έπειτα βάλαμε χώμα. Τα προτιμήσαμε διάφανα για να βλέπουμε τις ρίζες που θα αναπτυχθούν και τους βάλαμε χώμα για να μη σαπίσουν οι σπόροι και να μεγαλώσουν τα φυτά μας, ώστε να παρατηρήσουμε τον βλαστό και τα φύλλα.

Οι «σπόροι» μας ήταν ρεβίθια, φακές, φασόλια και κουκιά. Τα παιδιά τήρησαν «ημερολόγιο φυτέματος», όπου σημείωσαν την ημερομηνία φύτευσης, την ημερομηνία που φύτρωσε ο κάθε σπόρος καθώς και το ύψος του βλαστού ανά εβδομάδα, όπως και ό,τι άλλο παρατηρούσαν.

Ήταν πιστεύουμε μια επιτυχημένη, βιωματική επαφή των παιδιών της τάξης με την ενότητα «Φυτά» πέρα και πάνω από στείρες περιγραφές και φωτογραφίες ! Πολλά συγχαρητήρια στους μικρούς μας «αγρότες» !

Copyright © 2018. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.