Δράση για την πρόληψη του καπνίσματος “Μαθαίνω να μην καπνίζω”

Στα πλαίσια της αντικαπνιστικής αγωγής, στον τομέα της Αγωγής Υγείας, πραγματοποιήθηκε  τη Δευτέρα 20/05/2024 παρουσίαση με θέμα: “Μαθαίνω να μην καπνίζω”, εγκεκριμένη από το Υπουργείο Παιδείας, στο αμφιθέατρο του σχολείου μας, από υπεύθυνη εκπαιδεύτρια του εκπαιδευτικού οργανισμού Eduact.

Τα παιδιά της Στ’ τάξης ενημερώθηκαν για τα βλαβερά συστατικά του τσιγάρου αλλά και του ηλεκτρονικού τσιγάρου, προβληματίστηκαν για τις συνέπειες στη ζωή του ενεργητικού αλλά και του παθητικού καπνιστή, ενώ μοιράστηκαν τις απορίες τους και τις ανησυχίες τους αναφορικά με το συγκεκριμένο, πάντα επίκαιρο θέμα στη ζωές όλων μας και ιδιαίτερα των εφήβων, για τους οποίους κρίνεται επιτακτική η ανάγκη αφενός της ενημέρωσης και αφετέρου της πρόληψης.

Στο τέλος της παρουσίασης οι μαθητές/-τριες συμμετείχαν σε κουίζ-παιχνίδι, ελέγχοντας ταυτόχρονα τις γνώσεις που αποκόμισαν. Ήταν μια άκρως εποικοδομητική δράση!

IMG 2346 IMG 2349 IMG 2350 IMG 2348