Σε μια ρόγα από σταφύλι…

Η εποχή του τρύγου έχει φτάσει! Το δεκατιανό πολλών παιδιών είναι εμπλουτισμένο με τα γλυκά και νόστιμα σταφύλια! Φυσικά και μεις δεν αφήσαμε ανεκμετάλλευτη αυτή την ευκαιρία να ασχολήθουμε με τον τρύγο! Φέραμε στο σχολείο διαφόρων ειδών σταφύλια, τα μυρίσαμε , τα αγγίξαμε, τα παρατηρήσαμε, τα γευτήκαμε…σε όλες τους τις μορφές. Δοκιμάσαμε γλυκό του κουταλιού σταφύλι, μούστο, κρασί, ξύδι, μουστοκούλουρα, σταφίδες…Διαβάσαμε παραμύθια που αναφέρονται στα σταφύλια, παροιμίες, αινίγματα. Φτιάξαμε τα δικά μας σταφύλια τυπώνοντας ρόγες από φελλό, από πλαστελίνη, παίξαμε με τους αριθμούς και κάναμε αντιστοιχίσεις, προσπαθήσαμε να να αναγνωρίσουμε με την όσφρηση και μόνο το σταφύλι στις υγρές μορφές του!

Μερικά στιγμιότυπα από τις δραστηριότητές μας, μπορείτε να τα δείτε εδώ.