MOOC για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στη μεθοδολογία της εξΑ εκπαίδευσης (ΙΕΠ – ΕΑΠ)

Μετά από προτοβουλία του Υπουργείου Παιδείας  & Θρησκευμάτων τo Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) και το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (Ε.Α.Π.) δημιούργησαν και υλοποίησαν ένα  Ανοικτό Διαδικτυακό Μάθημα  (MOOC), με τίτλο «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών στη μεθοδολογία της εκπαίδευσης από απόσταση» για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών της Α/βθμιας και Β/βθμιας Εκπαίδευσης, στη μεθοδολογία της σχολικής εκπαίδευσης από απόσταση.

Σκοπός του Ανοιχτού Διαδικτυακού Μαθήματος είναι να εξοικειωθούν οι εκπαιδευτικοί με τη μεθοδολογία της εξΑ σχολικής εκπαίδευσης, προκειμένου να διαμορφωθεί μια κοινή αντίληψη για το ζήτημα.

Το μάθημα είναι σχεδιασμένο ώστε να καλύψει καταρχάς τους εκπαιδευτικούς που υλοποιούν για πρώτη φορά ένα πρόγραμμα εξΑ εκπαίδευσης, αλλά και όσους έχουν κάποια μικρή ή μεγαλύτερη εμπειρία.

Απαιτείται αυτο-εγγραφή.

Για να εισέλθετε στο μάθημα πατήστε εδώ