Επίσκεψη στο 2ο και 5ο Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου.
Την Τετάρτη 22 Μαΐου 2024 και τα τρία τμήματα του Νηπιαγωγείου μας επισκέφτηκαν τους μαθητές /τριες της Α’ τάξης του 2ου και 5ου Δημοτικού Σχολείου Ναυπλίου, στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης των νηπίων από τη μία βαθμίδα εκπάιδευσης στην επόμενη.
Στόχος της επίσκεψής μας ήταν η εξοικείωση των νήπιων με το χώρο του Δημοτικού Σχολείου.
Να γνωρίσουν το Δημοτικό Σχολείο που πρόκειται να φοιτήσουν, τη νέα σχολική χρονιά.
Οι Διευθυντές των Δημοτικών Σχολείων, οι δάσκαλοι και οι μαθητές/τριες μας υποδέχθηκαν με μεγάλη χαρά.
Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στην Α’ τάξη, είδαν από κοντά τις αίθουσες, την αίθουσα των υπολογιστών, τα βιβλία και τα τετράδια που χρησιμοποιούν στο καινούριο σχολείο οι μαθητές/τριες.
Είδαν το προαύλιο που θα παίζουν στα διαλείμματα και θα κάνουν γυμναστική.
Οι δασκάλες της Α’ τάξης των δύο Δημοτικών Σχολείων Ναυπλίου, δώρισαν στα παιδιά για ενθύμιο ένα μολύβι διακοσμημένο με ένα χειροποίητο αστεράκι. Επίσης κέρασαν χυμούς όλα τα παιδιά του Νηπιαγωγείου. Εμεί με τη σειρά μας τους προσφέραμε γλυκίσματα και χειροποίητους σελιδοδείκτες.
Εκπαιδευτική επίσκεψη σε Ανθοκήπιο.
![](https://scontent.fath7-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/447724821_1034369684920760_1776810735039230481_n.jpg?stp=dst-jpg_s600x600&_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_eui2=AeHYGnEaJTmZWNyBSxVi31B83AdirDPlvwrcB2KsM-W_CqBs3l6vKJ3sS4DwWNZBGwq9Umzw4QTXSCrjirqKnIcI&_nc_ohc=ropjiQWazKoQ7kNvgEps6Zf&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=00_AYAoT0YjvikGidta6sfY2blSDwsFKi3ysFDdwFhEuBxxrw&oe=6673ADB5)
”Ένα βήμα πριν το Δημοτικό.”
Πασχαλινές δημιουργίες- Λαζαράκια
![](https://scontent.fath7-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/439208015_1006854087672320_5863999870274097364_n.jpg?stp=dst-jpg_s600x600&_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_eui2=AeF20p6sfU0HEEsBMQmsvwY4K-ZV2C62yCkr5lXYLrbIKX93zDu9jCP44SRI-0wNUfSXyzZ89E3T-9yeftSMJo6G&_nc_ohc=7x93fcivHdEAb4qBRyq&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=00_AfA3q17IAgfOoBw2o-28h5pnRe7etH_YPJ521IaO2wfq4Q&oe=6631A835)
![](https://scontent.fath7-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/439199815_1006854321005630_7592878158038989554_n.jpg?stp=dst-jpg_s600x600&_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_eui2=AeEJao9Bb4gocE5HOKITUZ4SuiIpOWROcGu6Iik5ZE5wa_aMOIbKqwCvmTbbS-IlPUWVeRj4BjgfJWPa8E4tEesc&_nc_ohc=fPmh1_pyisEAb64N3W7&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=00_AfCXYJkztJOJiO8hR803Cm51kFDRH3XwAty25M_mBxZsNw&oe=6631B1DA)
![](https://scontent.fath7-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/439203218_1006854491005613_5922719964929137079_n.jpg?stp=dst-jpg_s600x600&_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_eui2=AeGIwH_redKvhSyCXr3zphiUs4jgFkXXTY2ziOAWRddNjVPLUI8jv0X5UcUjCsS7yH59UbsteNbfzkXeSolVie0t&_nc_ohc=hlUA8zTTY3IAb5nB-Yg&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=00_AfCFT8LeqQZUv_1RNjlqo3ca9pUU9yYN3BfKA72zMNjzrQ&oe=6631C5BE)
Προσφορά αγάπης στο Γηροκομείο Ναυπλίου.
Η μέρα σήμερα είχε κάτι το ξεχωριστό, επισκεφτήκαμε το γηροκομείο Ναυπλίου, για να προσφέρουμε τα δώρα μας στους συνανθρώπους μας που φιλοξενούνται εκεί. Η υποδοχή ήταν θερμή κι ιδιαίτερα συγκινητική, με τους παππούδες και τις γιαγιάδες να μας καλοδέχονται και να μας ευχαριστούν. Σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου μας, τους παραδώσαμε τρόφιμα, κρέατα( κοτόπουλα, φρέσκο κυμά) και είδη ατομικής υγιεινής. Επίσης τους προσφέραμε κουλουράκια από αυτά που φτιάξαμε στο Νηπιαγωγείο μας κι ένα πασχαλινό καλαθάκι με σοκολατένια αυγουλάκια. Και για να ομορφήνουμε το χώρο τους και να τον κάνουμε πιο γιορτινό, τους χαρίσαμε τις ομαδικές εργασίες με αυγά που φιλοτεχνήθηκαν από τα παιδιά μας στο μάθημα των Αγγλικών. Ευχαριστούμε την κα Γεωργία που τα δημιούργησε μαζί με τα παιδιά μας, τα οποία με τη σειρά τους έγραψαν ευχές και με πολύ χαρά τα χάρισαν. Τους χαρίσαμε κι ένα κοτοπουλάκι που βγαίνει από το αυγό, με πασχαλινές ευχές. Η παράδοση έγινε από την κα Παναγιώτα και την κα Νεκταρία. Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς για την προσφορά τους, το κρεοπωλείο του κου Κόσσυβα, που πρόσφερε τα κοτόπουλα και τις εκπαιδευτικούς μας, για τη συνδρομή τους. Καλό Πάσχα!!! Καλή Ανάσταση!!!
Ομαδικές εργασίες με πασχαλινά αυγά, στο μάθημα της Αγγλικής Γλώσσας.
Ευχές από τα παιδιά.
Εργαστήρια Δεξιοτήτων-
Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2023-2024.
Γ΄ Θεματικός Κύκλος
«Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ- Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη»
Ολοκληρώθηκε ο Γ’ θεματικός κύκλος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων που εντάσσεται στην ενότητα:
«Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ- Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη»,
με επιμέρους Θεματική Ενότητα:« Συμπερίληψη: Αλληλοσεβασμός, διαφορετικότητα» με τίτλο: «Αν όλα τα παιδιά της γης! » που υλοποιήθηκε το χρονικό διάστημα Φεβρουαρίου – Μαρτίου 2024.
Σκοπός του προγράμματος είναι η αποδοχή της διαφορετικότητας, των ίδιων των παιδιων, αλλά και των άλλων, σε όλες του τις μορφές.
- Να κατανοήσουν την έννοια της διαφορετικότητας.
- Να γνωρίσουν τη δική τους διαφορετικότητα.
- Να εξοικειωθούν με τη διαφορετικότητα των άλλων.
- Να ενισχυθεί η αξία της φιλίας.
1ο Εργαστήριο : «Εμπρός ξεκινάμε….»
Σε κύκλο μοιραστήκαμε τις σκέψεις μας, παίξαμε το σπασμένο τηλέφωνο και δημιουργήσαμε το συμβόλαιο της ομάδας.
Κατασκευάσαμε τους δικούς μας φακέλλους για να φυλάμε μέσα, όλα όσα θα φτιάξουμε στις συναντήσεις μας.Το κάθε παιδί φιλοτέχνισε το δικό του προσωπικό φάκελλο.
2ο Εργαστήριο : «Ο πλανήτης μου».
Διαβάσαμε το παραμύθι «Ο μικρός πρίγκιπας» του Αντουάν ντε Σαίντ-Εξυπερύ και ζωγραφίσαμε το δικό μας πλανήτη.
Δώσαμε ονόματα στον πλανήτη μας και ζωγραφίσαμε, αυτό που τον κάνει ξεχωριστό. Με αυτό το εργαστήριο θελήσαμε να πετύχουμε τη μεταφορά του εαυτού στον πλανήτη μας, θέλοντας να τονώσουμε την αυτοεικόνα και την αυτοεκτίμηση των παιδιών.
3ο Εργαστήριο :«Χτίζοντας ένα εργαστήρι για τη διαφορετικότητα».
Διαβάσαμε την ιστορία του ελέφαντα και της καμηλοπάρδαλης, το σπίτι της καμηλοπάρδαλης δεν μπορεί να είναι κατάλληλο για τον ελέφαντα. Κάνουν κάποιες τροποποιήσεις, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Το πρόβλημα τέθηκε στην ολομέλεια και τα παιδιά συζήτησαν για τα συναισθήματα και των δύο, ενώ πρότειναν λύσεις για να μπορέσουν τα δύο ζώα να συνυπάρξουν.
4ο Εργαστήριο : «Οι γέφυρες που μας ενώνουν».
Η διαφορετικότητα μπορεί να μας ενώσει, μέσα από διάφορα παιχνίδια, η ομάδα καλείται να πειραματιστεί με διαφορετικά υλικά. Τα παιδι΄’α χωρίζονται σε δύο ομάδες η μία καλείται να φτιάξει μία πολιτεία με κύριο υλικό το χαρτί και η δεύτερη με κύριο υλικό την πέτρα. Στη συνέχεια τα παιδιά καλούνται να ενώσουν τις δύο πολιτείες με μία γέφυρα. Οι δύο πόλεις ενώνονται και η γέφυρα βοηθάει να γνωριστούν μεταξύ τους οι κάτοικοι των δύο πολιτειών.
Κατασκευή γέφυρας από τα παιδιά του 1ου τμήματος.
5ο Εργαστήριο : «Το Νηπιαγωγείο των ονείρων μου».
Ζωγράφισαν πως ονειρεύονται το δικό τους Νηπιαγωγείο.
6ο Εργαστήριο : « Οι φίλοι μου»
Διαβάσαμε το παραμύθι «Του σχοινιού τα μανταλάκια.»
Με αφορμή το παραμύθι χαρίσαμε στους φίλους μου δώρα, συναισθήματα ή κάτι που θα θέλαμε να τους πούμε.
7ο Εργαστήριο : «Κλείνοντας την πόρτα».
Τους παρουσιάσαμε διαφορετικέ ς πόρτες και τους ζητήσαμε να ζωγραφίσουν τη δική τους πόρτα. Στο εργαστήρι χρησιμοποιήσαμε εποπτικό υλικό από δέκα συνολικά πόρτες.
Παγκόσμια ημέρα της γης.
22 Απριλίου 2024, Παγκόσμια ημέρα της γης, παρακολουθήσαμε βίντεο στο you tube, με τη χρήση βιντεοπροτζέκτορα.
https://magnesianews.gr/volos/to-sakidio-giortazei-tin-pagkosmia-imera-gis.html
Τα παιδιά μας πρότειναν
- Να φυτέψουμε δέντρα και λουλούδια.
- Να μην καίμε τα δάση.
- Να κάνουμε ανακύκλωση.
- Να μη σπαταλάμε το νερό.
- Να μετακινούμαστε με το ποδήλατο.
- Να αγαπάμε και να φροντίζουμε τον πλανήτη μας.
Ακούσαμε το τραγούδι της γης.