ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ!

Αμέσως μετά την επίσκεψή μας στο Δημοτικό την Παρασκευή 24 Μαΐου μας περίμενε άλλη μια ευχάριστη έκπληξη στο νηπιαγωγείο μας.

Για άλλη μία συνεχόμενη χρονιά, ο Αντιδήμαρχος κ. Ντούνης και οι εκπρόσωποι της εταιρείας FOLLOW GREEN μας παρέδωσαν τον έπαινό μας καθώς και τα δώρα μας για την υψηλή μας θέση στον φετινό διαγωνισμό ανακύκλωσης! Ο Αντιδήμαρχος κος Ντούνης συνεχάρη τους μαθητές για τα εντυπωσιακά αποτελέσματα που πέτυχαν καθώς απέδειξαν πως δεν ξεχνούν τις οικολογικές τους συνήθειες.

Συγκεκριμένα, τόνισε πως οι ίδιοι οι μαθητές είναι οι καλύτεροι δάσκαλοι για την διάδοση του μηνύματος της ανακύκλωσης προς τους μεγαλύτερους , επικρότησε τις σπουδαίες επιδόσεις που οδήγησαν  μαθητές και εκπαιδευτικούς στην μεγάλη αυτή επιτυχία.

Στη σχολική δράση συμμετείχαν 20 σχολεία, όπου οι μαθητές με τη βοήθεια γονέων και εκπαιδευτικών ανακύκλωσαν, σε 6 ρεύματα υλικών (χαρτί, πλαστικό, αλουμίνιο, μπαταρίες, ενδύματα και λαμπτήρες). Ρεκόρ ανακύκλωσης καταγράφηκε καθώς τα σχολεία συνέλεξαν συνολικά 7.700 κιλά ανακυκλωσίμων.

Επιπλέον, αξίζει να σημειωθεί πως η στήριξη των σχολείων από τα μέλη της δημοτικής πλατφόρμας ανακύκλωσης του Δήμου ήταν εξαιρετικά υψηλή, καθώς έγινε συνολική δωρεά 14.826 πόντων επιβράβευσης.

Με μεγάλη μας χαρά δώσαμε υπόσχεση να συνεχίσουμε αυτήν την προσπάθεια που κρατάει τόσα χρόνια ακόμα και χωρίς βραβεία ή επαίνους, γιατί το περιβάλλον μας το αξίζει και μας έχει ανάγκη!

20240524 114331

20240524 11460720240524 11563820240524 115643