Δωρεά Βιβλίων από την Παιδική Βιβλιοθήκη Χαλανδρίου

Η Διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί του 2ου Νηπιαγωγείου Αμαρουσίου ευχαριστούμε θερμά την Παιδική Βιβλιοθήκη Χαλανδρίου για την ευγενική προσφορά  30 παιδικών βιβλίων  στο πλαίσιο της αναβάθμισης της δανειστικής βιβλιοθήκης του Σχολείου μας και την προαγωγή της φιλαναγνωσίας.

Με εκτίμηση,

Η Προϊσταμένη

Μπάτζιου Ελένη

«Εκδηλώσεις για την επέτειο της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου – σχολικό έτος 2023-2024»

28η Οκτωβρίου: Ο μύθος γύρω από το "ΟΧΙ" του Μεταξά [Εικόνες] | XΤΥΠΟΣ online

Αγαπητοί γονείς,

Σας γνωστοποιούμε το πρόγραμμα εορτασμού της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου:

Την  Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023

Προσέλευση όλων των μαθητών/τριών στις 8:15-8:30 π.μ. Θα ακολουθήσει Γιορτή  κάθε τμήματος, αποκλειστικά για τα παιδιά.
– Λήξη γιορτής στις 9:30 π.μ .
– 9:30 Ανοίγει  η  εξώπορτα και όλοι  οι γονείς μπαίνουν στο προαύλιο του Νηπιαγωγείου για να παρακολουθήσουν την παρέλαση των νηπίων.
Τα παιδιά μπορεί να φοράνε άσπρη μπλούζα /πουκάμισο και μπλε παντελόνι ή φούστα (Προαιρετικά).
– 9:45 Αποχώρηση των μαθητών.  Το ολοήμερο πρόγραμμα δε λειτουργεί.

Παγκόσμια ημέρα ζώων 4 Οκτωβρίου

1697628838995

16976287933931697628793427

Οι φίλοι μας τα ζώα έχουν και κείνα δικαιώματα αλλά και μεις υποχρεώσεις απέναντι τους.

Προβληματιστήκαμε για την απόφασή μας πριν φέρουμε ένα ζώο στο σπίτι  και καταλήξαμε στην κοινή παραδοχή ότι όλοι τα αγαπάμε και όλα έχουν τη θέση τους στο οικοσύστημα του πλανήτη μας.

29 Σεπτεμβρίου 2023 ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

1696489092726 11696489092722 1φωτο με καλυψηφωτο με καλυψη2φωτο4φωτο 3

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα του σχολικού αθλητισμού το σχολείο μας επισκέφτηκε ο γυμναστής του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αμαρουσίου κος Δημήτρης Σιάτης. Περάσαμε μια όμορφη ημέρα με παιχνίδια και γυμναστική.

ΝΟΥΣ ΥΓΙΗΣ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΕΙ

Πράξη αλληλεγγύης προς τα ανήλικα παιδιά της προσφυγικής δομής Οινοφύτων

Διδάσκοντας αλληλεγγύη στα παιδιά - Εναλλακτική Δράση

Αγαπητοί γονείς,

Θα θέλαμε να μοιραστούμε μαζί σας μια υπέροχη ευκαιρία να μάθουν τα παιδιά μας τη σημασία της αλληλεγγύης και της βοήθειας στους άλλους.

Στο πλαίσιο των προσπαθειών μας για τη στήριξη ανήλικων παιδιών, θα θέλαμε να οργανώσουμε μια συλλογή ρούχων για παιδιά 0-17 ετών, τα οποία είναι πρόσφυγες που διαμένουν στη δομή των Οινοφύτων. Αυτή η πρωτοβουλία θα προσφέρει στα παιδιά αυτά ένα κομμάτι ζεστασιάς και αγάπης από τη δική μας κοινότητα.

Εάν είστε πρόθυμοι να συμμετάσχετε, παρακαλούμε να φέρετε οποιονδήποτε ρουχισμό (αλλά και υποδήματα) που δεν χρησιμοποιείτε πλέον. Η συλλογή θα πραγματοποιηθεί έξω από το νηπιαγωγείο μας από την Δευτέρα 9/10-Παρασκευή 13/10, ώρες προσέλευσης παιδιών και παραλαβής τους. Υπεύθυνη για την συλλογή τους είναι η Κατερίνα Μινό, Αντιπρόεδρος Συλλόγου.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συμμετοχή σας σε αυτή την προσπάθεια. Είμαστε βέβαιοι ότι με την αγάπη και την υποστήριξή σας, θα μπορέσουμε να φέρουμε ένα χαμόγελο στα πρόσωπα των ανήλικων παιδιών που χρειάζονται τη βοήθειά μας.

Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας και για τον τρόπο που συμβάλλετε στη δημιουργία μιας κοινότητας που φροντίζει τον συνάνθρωπο.

Με εκτίμηση,

Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων 2oυ Νηπιαγωγείου Αμαρουσίου

Μη λειτουργία σχολικών μονάδων λόγω αυτοδιοικητικών εκλογών

dimotikes ekloges eDiM7n0

Σας γνωρίζουμε ότι λόγω της διενέργειας των εκλογών για την ανάδειξη των Περιφερειακών και Δημοτικών αρχών της 8ης Οκτωβρίου 2023, τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  θα παραμείνουν κλειστά την Παρασκευή 6 Οκτωβρίου και τη Δευτέρα 9 Οκτωβρίου 2023.

Στους δήμους που διενεργηθούν επαναληπτικές εκλογές την Κυριακή 15 Οκτωβρίου τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου και τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου.