«Εκδηλώσεις για την επέτειο της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου – σχολικό έτος 2022-2023»

Αγαπητοί γονείς,

Σας γνωστοποιούμε το πρόγραμμα εορτασμού της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου:

Την  Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022

Προσέλευση όλων των μαθητών/τριών στις 8:15-8:30 π.μ. Θα ακολουθήσει Γιορτή  κάθε τμήματος, αποκλειστικά για τα παιδιά.
– Λήξη γιορτής στις 9:30 π.μ .
– 9:30 Ανοίγουν οι  εξώπορτες και όλοι γονείς μπαίνουν στο προαύλιο του Νηπιαγωγείου για να παρακολουθήσουν την παρέλαση των νηπίων.
Τμήμα 1και 2 στο κεντρικό κτίριο
Τμήμα 3 έξω από το Παράρτημα κατά μήκος του Δημοτικού σχολείου
– 9:45 Αποχώρηση των μαθητών.  Το ολοήμερο πρόγραμμα δε λειτουργεί.

Με εκτίμηση,

Η Προϊσταμένη

Μπάτζιου Ελένη                                                                                                                                                      Ο Σύλλογος Διδασκόντων

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα ”Από το Αμπέλι…στο Κρασί!” 7/10/22

Η ανυπομονησία και η χαρά των παιδιών για την πρώτη τους εκδρομή μεγάλη!

Στον Πύργο Βασιλίσσης, η ομάδα της Κιβωτού, βοήθησε τους μικρούς μαθητές  να ανακαλύψουν πώς από το σταφύλι καταλήγουμε στο κρασί… και οχι μόνο!

Μέσα από διαδραστικό παιχνίδι, τα παιδιά εξερεύνησαν, ανακάλυψαν και τελικώς έμαθαν, ότι από μόνο ένα φρούτο προέρχονται τόσα πολλά αγαθά… κρασί, ξίδι, μούστος, πετιμέζι, τσίπουρο, αποξηραμένη σταφίδα.

Είδαν από κοντά ένα βιολογικό αμπελώνα, έπιασαν και μύρισαν αληθινά σταφύλια, επισκέφθηκαν το οινοποιείο με τα μεγάλα βαρέλια και τα μπουκάλια του κρασιού, έπλασαν μουστοκούλουρα με μούστο από τα σταφύλια του κτήματος και φυσικά γεύτηκαν τις νόστιμες δημιουργίες τους!

Η βιωματική μάθηση είναι και η καλύτερη μάθηση!

Με την ίδια χαρά λοιπόν και ανυπομονησία, περιμένουμε και τις επόμενες εξορμήσεις μας!

Εμπρός λοιπόν..!

InShot 20221010 185708484 1 InShot 20221010 190744410

Ευρωπαϊκή Ήμερα Σχολικού Αθλητισμού

Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, το Νηπιαγωγείο μας επισκέφθηκαν   δύο προπονητές  Μπάσκετ και μία προπονήτρια Βόλεϊ  του Αθλητικού Συλλόγου “ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ οι οποίοι μίλησαν στα παιδιά για τα ωφέλη του Αθλητισμού  και έπαιξαν μαζί τους.

InShot 20221010 174751660 1

Λειτουργία Προαιρετικού Ολοήμερου Προγράμματος

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 10/10/2022 θα λειτουργήσει κανονικά το Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα – Τμήμα 1 και Τμήμα 2  (13:00 – 16:00) καθώς και το τμήμα πρόωρης πρωινής υποδοχής 7:45 – 8:00.

Υπενθύμιση: Δικαίωμα συμμετοχής τμήμα πρόωρης υποδοχής έχουν μόνο τα νήπια που παρακολουθούν το ολοήμερο πρόγραμμα.

Οι μαθητές που παραμένουν στο ολοήμερο, θα φέρνουν το φαγητό τους σε ξεχωριστό τσαντάκι (που θα έχει το ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ επάνω) . Το δοχείο φαγητού θα πρέπει να είναι εύχρηστο στα παιδιά ( να ανοίγει και να κλείνει εύκολα). Το φαγητό τους θα μένει στις τσάντες και δε θα ζεσταίνεται.

Συνεπώς το είδος του φαγητού θα πρέπει να είναι προσαρμοσμένο ( οποιοδήποτε φαγητό που τρώγεται σε θερμοκρασία δωματίου) .

Επίσης, το τσαντάκι φαγητού θα έχει μέσα μια πετσέτα φαγητού, κουτάλι ή πηρούνι που θα αναγράφεται το όνομά τους και χαρτοπετσέτα.

Οι μαθητές θα σιτίζονται στις τάξεις τους αφού καθαριστούν τα τραπέζια με απολυμαντικό και τηρηθούν οι κανόνες ατομικής υγιεινής των μαθητών ( πλύσιμο χεριών).

ΥΠΝΟΣ – ΧΑΛΑΡΩΣΗ

Για την ώρα χαλάρωσης τα παιδιά θα χρειαστεί να φέρουν τη Δευτέρα την τσάντα (όχι χάρτινη) με το κατωσέντονο , ένα σεντονάκι κούνιας                      ( πανωσέντονο) και ένα μαξιλαράκι ( σε κάθε είδος θα αναγράφεται το όνομα του παιδιού με ανεξίτηλο μαρκαδόρο). Κάθε Παρασκευή θα παίρνετε την τσάντα στο σπίτι για να επανέρθει τη Δευτέρα. Με την αλλαγή του καιρού θα προσθέσετε κουβερτούλα.