Τελετή Αγιασμού – Έναρξη σχολικής χρονιάς 2020-21

Αξιότιμοι γονείς, αγαπητοί μας μαθητές και μαθήτριες,

Καλή σχολική χρονιά με υγεία και ασφάλεια!

Τη Δευτέρα 14-9-20 ξεκινά η νέα σχολική χρονιά και οι μαθητές θα πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο στις 08:15, φορώντας, απαραιτήτως, μάσκα προσώπου. Λόγω της εορτής της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού, ο καθιερωμένος Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στις 12:00 μ.μ. στον αύλειο χώρο του σχολείου, με την παρουσία αντιπροσωπείας καθηγητών και μαθητών, ενώ όλοι οι υπόλοιποι μαθητές θα βρίσκονται μέσα στις αίθουσες. Πριν από τον αγιασμό οι μαθητές, αφού τακτοποιηθούν στα τμήματά τους, θα ενημερωθούν για τα υγειονομικά μέτρα που προβλέπεται να ληφθούν στο σχολείο, λόγω της πανδημίας του covid-19,  ενώ στη συνέχεια θα παραλάβουν τα σχολικά τους βιβλία. Για το λόγο αυτό θα πρέπει να φέρουν μαζί τους τη σχολική τους τσάντα και μια ακόμη ανθεκτική σακούλα. Επίσης, οι μαθητές θα πάρουν το πρόγραμμα των μαθημάτων για την Τρίτη 15-9-20 και για αυτό θα πρέπει να έχουν μαζί τους τετράδιο και στυλό. Η αποχώρηση από το σχολείο θα γίνει μετά την ολοκλήρωση του Αγιασμού, τηρώντας όλα τα αναγκαία μέτρα για την αποφυγή συνωστισμού.

Καλή αρχή και καλή δύναμη σε όλους!

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου