»

Μαΐ 29

ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑΣ ΤΩΝ ΠΟΝΤΙΩΝ

Στην καλοκαιρινή γιορτή του σχολείου μας αποχαιρετίσαμε τους αγαπημένους μας μαθητές της γ΄γυμνασίου, προβάλαμε τα βίντεο των εκδρομών και πολιτιστικών μας δράσεων, ο κ. Καρασαββίδης (μουσικός) και η κ. Γιαννακάκη (καθηγήτρια γερμανικών) δώσανε αναμνηστικά διπλώματα συμμετοχής στο φεστιβάλ χορωδιών και τις θεατρικές παραστάσεις αντίστοιχα, κάναμε τον απολογισμό μας, συγκινηθήκαμε και καταλληλοχειροκροτηθήκαμε (!).

Σημαντικές και συγκινητικές στιγμές όμως μας χάρισαν οι Πόντιοι μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας που ετοίμασαν και μας παρουσίασαν μια λιτή αλλά ουσιαστική γιορτή για τα 100 χρόνια της Γενοκτονίας των Ποντίων με ομιλία, βίντεο και υπέροχους ποντιακούς χορούς που ξεσήκωσαν όλο το αμφιθέατρο… γιατί οι Πόντιοι σε όποια γη κι αν ζούμε συνεισφέρουμε στην ανάπτυξη, αγωνιζόμαστε για την αναγνώριση της γενοκτονίας,προσπαθούμε να διασώσουμε την κληρονομιά μας, καλλιεργούμε την ποντιακή γλώσσα και τις παραδόσεις μας, ζούμε και πορευόμαστε όπως οι πρόγονοί μας με οδηγό την αγάπη για ζωή, πρόοδο,ομορφιά, δημιουργία, μόρφωση, καινοτομία.

Πόντος!, έν’ άστρον φωτεινόν σ’ Ελλενικούς αιώνας
Αργοναυτών το όρωμαν και τη Ακρίτα κάστρον.

Πόντος! Έν’ άστρον φωτεινόν οψέ, οσήμερον και πάντα.