Δεκ 23

«Μπαίνω στη θέση του άλλου»

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, που καθιερώθηκε να εορτάζεται στις 3 Δεκεμβρίου, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε βιωματική δράση την Δευτέρα 4/12/2023 με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών μας. Με πρωτοβουλία του ομίλου «Εθελοντισμός: Στάση ζωής» προσκλήθηκε ο κύριος Γιώτας Ηλίας, Υπεύθυνος Περιφερειακής Ομοσπονδίας Ατόμων με αναπηρία, ο οποίος ενημέρωσε τα παιδιά για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία αλλά και τα προβλήματα των ανθρώπων με οπτική αναπηρία. Οι μαθητές στη συνέχεια μπήκαν κυριολεκτικά στη θέση του «άλλου» αφού περπάτησαν με δεμένα τα μάτια με τη βοήθεια του ειδικού μπαστουνιού ή τη καθοδήγηση συνοδού. Ακολούθησε πλήθος ερωτήσεων από πλευράς μαθητών και συζήτηση για το πώς ένιωσαν μπαίνοντας στο ρόλο ενός ανθρώπου με προβλήματα όρασης.
Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Γιώτα Ηλία, που μέσα και από τα προσωπικά βιώματά του, έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές μας να συμμετέχουν σε ένα διαφορετικό μάθημα και να αντιληφθούν πως ένα άτομο με αναπηρία δεν είναι ένας ανάπηρος αλλά ένας άνθρωπος. Στη δράση εκτός από τα παιδιά του ομίλου συμμετείχαν και οι μαθητές των τμημάτων Β1, Β3, Β4 και Α3.