p6.jpg

Το σχολείο μας στεγάζεται σε ένα καινούργιο κτίριο μαζί με το 5ο Γυμνάσιο Κοζάνης από το Σεπτέμβριο του 1998. Στο σχολείο υπάρχουν έντεκα αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήριο πληροφορικής, εργαστήριο φυσικής-χημείας, εργαστήριο πολυμέσων και μια δανειστική βιβλιοθήκη. Για το μάθημα της Γυμναστικής υπάρχουν στην αυλή του σχολείου δυο γήπεδα του μπάσκετ και ένα γήπεδο του βόλεϊ καθώς και ένα κλειστό γυμναστήριο το οποίο διαμορφούμενο κατάλληλα αποτελεί και την αίθουσα τελετών του σχολείου. Ακόμη στο σχολείο υπάρχει το γραφείο της Γραμματείας καθώς και τα γραφεία των καθηγητών και του διευθυντή του σχολείου. Ο εξοπλισμός του σχολείου σε μηχανήματα και όργανα είναι ικανοποιητικός. Υπάρχει ένας ηλεκτρονικός υπολογιστής στη γραμματεία για τις ανάγκες της μηχανογράφησης του σχολείου, 2 Η/Υ στη διεύθυνση και στο γραφείο των καθηγητών, 3 φωτοτυπικά, 2 τηλεφωνικές γραμμές( γραφείο Διεύθυνσης – Γραμματείας, Βιβλιοθήκη) και ADSL σύνδεση στο Internet μέσω του σχολικού δικτύου. Υπάρχει επίσης σύστημα συναγερμού σε κάποιους χώρους του σχολείου και ανελκυστήρας.

Στο σχολείο μας φοιτούν κατά μέσο όρο 290 μαθητές από έντεκα μέχρι δεκαπέντε χρονών σε τρεις τάξεις και έντεκα τμήματα. Το σχολείο λειτουργεί πάντα πρωί.  Ο αριθμός των καθηγητών που διδάσκουν είναι περίπου τριάντα κάθε χρόνο και καλύπτουν όλες τις ειδικότητες. Εκτός από τα μαθήματα στο σχολείο γίνονται πολλές δραστηριότητες , όπως σχολικές γιορτές, αγώνες μπάσκετ, βόλλεϊ και ποδοσφαίρου, επισκέψεις σε διάφορα μουσεία ή χώρους οικολογικού ενδιαφέροντος και τέλος ημερήσιες εκδρομές έξω από το Νομό Κοζάνης.

Περισσότερα για την ιστορία του σχολείου μας

Καθηγητές

Μαθητές