Βόλος 20/4/2024

εγγραφή στο Λύκειο

Απρ 20248

Λήψη αρχείου

ακολουθούν οι υπεύθυνες δηλώσεις:

Λήψη αρχείου

Το 2ο Γυμνάσιο Αλμυρού εκ νέου συντονιστής σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ KA210

Μαρ 202413

To 2ο Γυμνάσιο Αλμυρού με την πρότασή του με τίτλο:“Empowering the democratic and green culture of our Schools” εντάχθηκε στη λίστα των εγκεκριμένων σχεδίων Erasmus+ 210 (Συμπράξεις Μικρής Κλίμακας), 2ος γύρος επιλογής, ως συντονιστικό σχολείο σύμφωνα με τα αποτελέσματα που αναρτήθηκαν από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών. Εταίροι της σύμπραξης αποτελούν τα σχολεία: Instituto Enseñanza Secundaria και Ategua και από την Κόρδοβα της Ισπανίας, Istituto Compresivo Statale “Carieri- Colombo” από τον Τάραντα της Ιταλίας και Szkola Podstawowa nr 231 im. Generala Mariusza Zaruskiego w Warszawie από την Βαρσοβία της Πολωνίας. Στο σχέδιο έχει ενσωματωθεί και η επίσκεψη ομάδας μαθητών και καθηγητών των τεσσάρων σχολείων στο Ευρωκοινοβούλιο στο Στρασβούργο τον προσεχή Δεκέμβριο με στόχο την παρακολούθηση μιας συνόδου της Ευρωπαϊκής Ολομέλειας, που είναι ένας εξαιρετικός τρόπος για τους συμμετέχοντες να γευτούν την ατμόσφαιρα που επικρατεί στο μεγαλύτερο διακρατικό κοινοβούλιο στον κόσμο και στο μοναδικό άμεσα εκλεγμένο θεσμικό όργανο της ΕΕ..

Το σχέδιο στο σύνολό του συνδέεται με την καλλιέργεια της δημοκρατικής και οικολογικής κουλτούρας των μαθητών ως άμεσα εμπλεκομένων αλλά και του συνόλου της εκπαιδευτικής κοινότητας και στα τέσσερα εταιρικά σχολεία. Ταυτόχρονα, οι μαθητές θα έρθουν σε άμεση επαφή με την κουλτούρα του εθελοντισμού μέσω της γνωριμίας τους με τις MKO των χωρών συμμετοχής, τόσο των οικολογικών στην Ισπανία και Ιταλία (“Ecologistas en Acción”/ “ARPA Puglia” και “Jonian Dolphin Conservation”) όσο και της αντίστοιχης ανθρωπιστικής “Nasz Choice” στη Βαρσοβία που ειδικεύεται στην προσφορά βοήθειας σε Ουκρανούς μαθητές που λόγω του πολέμου έχουν μεταναστεύσει σε σχολεία της πρωτεύουσας της Πολωνίας.

Μάλαγα.

Το 2ο Γυμνάσιο Αλμυρού με το παρόν σχέδιο αλλά και αξιοποιώντας τη διαπίστευση Erasmus (“Accreditation”) που έλαβε λίγες ημέρες πριν – μέσω της οποίας στοχεύει στην επίσκεψη μεγάλης ομάδας μαθητών αρχικά στο σχολείο της πόλης Beziers του γαλλικού νότου- φιλοδοξεί να συνεχίσει την πορεία του που ξεκίνησε αρκετά χρόνια πριν πρώτα ως εταίρος και ακολούθως ως συντονιστής Ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus+. Με τις δράσεις του έδωσε και εξακολουθεί να παρέχει την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να αντιληφθούν και να έρθουν σε βιωματική επαφή με τις Ευρωπαϊκές αξίες και τον κοινό πολιτισμό της ηπείρου μας και έτσι να συνδράμουν περαιτέρω στην ανάδειξή του ως ενός πρότυπου, καινοτόμου, αειφόρου και δημοκρατικού Ευρωπαϊκού σχολείου.

Θεοδώρου Ιωάννης

Σεισμογράφος θα τοποθετηθεί στο 2ο Γυμνάσιο Αλμυρού

Μαρ 20244

Μετά από απόφαση του υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (ΥΠΑΙΘΑ) και στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος SEISMO-Lab, το 2ο Γυμνάσιο Αλμυρού επιλέχθηκε να είναι ένα από τα έξι σχολεία της Ελλάδας, στα οποία θα τοποθετηθεί σεισμογράφος. Ως γνωστόν, το 2ο Γυμνάσιο Αλμυρού είναι ένα από τα σχολεία του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων της UNESCO (ASPnet), με υπεύθυνη την καθηγήτρια Αγγλικών Μιχαλακοπούλου Χαρίκλεια.
Όπως αναφέρει ο διευθυντής του σχολείου Ιωάννης Θεοδώρου, «το γεγονός ότι, η διαδικτυακή πλατφόρμα SEISMO-Lab λειτουργεί ως εικονικός κόμβος εκπαιδευτικής σεισμολογίας για μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς και το δίκτυο σχολείων που έχει δημιουργηθεί δραστηριοποιείται στην εκπαίδευση STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

Επιπροσθέτως, η σύνδεση δικτύων, εν προκειμένω, του Δικτύου Σχολικών Σεισμογράφων και του Δικτύου σχολείων ASPnet-UNESCO, αποτελεί μία πρακτική που προτείνεται από την UNESCO για την υλοποίηση του Στόχου 4 για ποιοτική εκπαίδευση, καθώς και των Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης που εμπίπτουν στη θεματική των Φυσικών Καταστροφών.
Το 2ο Γυμνάσιο Αλμυρού συμμετέχει σε Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ με υπεύθυνες τις καθηγήτριες φιλολόγους Μιχαλακοπούλου Χαρούλα και Μπουκόρου Μαρία. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα περιλαμβάνει πολλές δράσεις και επισκέψεις σε χώρες της Ευρώπης!
Επίσης το 2ο Γυμνάσιο Αλμυρού συμμετέχει σε Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα eTwinning με υπεύθυνη την καθηγήτρια Γερμανικών Τριανταφύλλου Ολυμπία».

ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ

Φεβ 20241

Ενισχυτική

Ιαν 202412

Γιορτή για την την εξέγερση στο Πολυτεχνείο στις 17 Νοέμβρη 1973

Νοέ 202323

Το σχολείο τιμά την εξέγερση του Πολυτεχνείου 50 χρόνια μετά.

Υπεύθυνη εκδήλωση και ebook: Μπουκόρου Μαρία, φιλόλογος.

Ενημέρωση Γονέων και Κηδεμόνων για το σχολικό έτος 2023-24

Νοέ 202316

Σας ενημερώνουμε ότι μπορείτε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά (2422021835) ή να έρθετε στο σχολείο τις παρακάτω ημέρες – ώρες για να ενημερωθείτε από τους καθηγητές του σχολείου. ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ Τρίτη 2η, ΝΑΝΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ Τρίτη 4η, ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ ΕΥΜΟΡΦΙΑ Τρίτη 4η, ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΧΑΡΟΥΛΑ (Φιλόλογος) Πέμπτη 5η, ΜΠΟΥΚΟΡΟΥ ΜΑΡΙΑ Τρίτη 4η, ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ Τρίτη 5η, ΤΟΡΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ Τετάρτη 6η, ΠΑΛΗΟΔΗΜΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Τετάρτη 4η, ΒΑΣΙΛΟΥΔΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ Παρασκευή 4η, ΚΥΡΓΙΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ Παρασκευή 3η, ΤΣΙΟΥΚΑ ΜΑΡΙΑ Τρίτη 2η, ΜΕΤΑΦΤΣΗ ΑΓΝΗ Δευτέρα 4η, ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ (Αγγλικών) Παρασκευή 5η, ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑ Δευτέρα 2η, ΓΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗ ΠΑΥΛΙΝΑ Τρίτη 3η, ΓΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Τρίτη 4η, ΡΟΥΣΣΗ ΖΗΝΟΒΙΑ Δευτέρα 6η, ΧΑΤΖΗΠΛΗ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ Τετάρτη 3η, ΔΟΛΓΥΡΑΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ Τρίτη 5η, ΑΝΘΟΥΛΗ ΕΛΕΝΗ Τρίτη 3η, ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Τετάρτη (08.00΄-12.00΄), ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ(08.00΄-12.00΄). 1η 8.00-8.45, 2η 8.55-9.40, 3η 9.50-10.35, 4η 10.45-11.25, 5η 11.35-12.15, 6η 12.25-13.05, 7η 13.10-13.40.

Ιωάννης Θεοδώρου
ΠΕ04