Διαγωνισμοί

Εκδήλωση για την απονομή των βραβείων από το παράρτημα Μαγνησίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Συνολικά 77 μαθητές οι οποίοι διακρίθηκαν στον 12ο τοπικό μαθηματικό διαγωνισμό «Ο Ευκλείδης για την α’ γυμνασίου» βραβεύει το παράρτημα Μαγνησίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας. Οι μαθητές έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό της εταιρείας ανάμεσα σε 147 σε όλον τον νομό και κατάφεραν να διακριθούν για τις μαθηματικές επιδόσεις τους.

Η διοικούσα επιτροπή του παραρτήματος Μαγνησίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας θα απονείμει μετάλλια, αριστεία, βραβεία και διακρίσεις στους μαθητές, σε τελετή που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 19 Μαρτίου, στις 11 το πρωί, στο αμφιθέατρο του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

«Η διοικούσα επιτροπή του παραρτήματος Μαγνησίας της Ελληνικής Μαθηματικής εταιρείας συγχαίρει τους διακριθέντες μαθητές, τις οικογένειές τους και τους καθηγητές τους για την επιτυχία τους αυτή και τους εύχεται να συνεχίσουν να αγαπούν και να διαγωνίζονται για τα μαθηματικά. Επίσης ευχαριστεί τους διευθυντές, υποδιευθυντές και καθηγητές των σχολικών μονάδων, οι οποίοι με την πολύτιμη συμμετοχή τους πέτυχαν την άψογη διεξαγωγή του διαγωνισμού», αναφέρεται στην ανακοίνωση της εταιρείας.

Ο διευθυντής και η καθηγήτρια μαθηματικών του 2ου Γυμνασίου Αλμυρού κ. Κεντρή Βασιλική συγχαίρουν τους μαθητές

ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ ΞΕΝΙΑ-ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ  ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

ΚΩΣΤΑΡΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟ ΒΡΑΒΕΙΟ Β΄

οθόνης 2023 03 08 214311

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ “Ο ΘΑΛΗΣ”

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος των καθηγητών του 2ου Γυμνασίου Αλμυρού συγχαίρουν τους μαθητές και τις μαθήτριες που διακρίθηκαν στον 81ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά “Ο Θαλής” για την Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου και στον 10ο Τοπικό Μαθητικό Διαγωνισμό για την Α΄ Γυμνασίου και την καθηγήτρια Μαθηματικών του σχολείου μας κυρία Αθανασία Σούφαρη που στήριξε τους μαθητές και μαθήτριες στην προσπάθειά τους.

Οι μαθητές και μαθήτριες είναι οι παρακάτω:

• Mούζας Γεώργιος της Β΄ Γυμνασίου, ο οποίος θα λάβει μέρος στην Γ΄ φάση του διαγωνισμού “Αρχιμήδης”
  • Λέλου Κερασία της Α΄ Γυμνασίου
  • Κωτούλα Μαρία της Α΄ Γυμνασίου
  • Μιχαλακόπουλος Φίλιππος της Α΄ Γυμνασίου

Λόγω κορωνοϊού δεν θα πραγματοποιηθεί τελετή απονομής και τα βραβεία των διακριθέντων μαθητών και μαθητριών θα αποσταλούν στα σχολεία τους.

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Στατιστικής

Ο μαθητής της Α’ τάξης του 2ου Γυμνασίου Αλμυρού Φίλιππος Μιχαλακόπουλος πήρε την 2η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Στατιστικής για το σχολικό έτος 2020-21 με την επιμέλεια και συντονισμό της μαθηματικού του σχολείου Σούφαρη Αθανασίας.  Ο Διευθυντής του 2ου Γυμνασίου και ο Σύλλογος Καθηγητών συγχαίρει τον μαθητή και την καθηγήτρια.

II Concorso Internationale S. Alfonso M. de Liguori

Οι συντονιστές του πολιτιστικού προγράμματος “Από την Κύπρο στον Πόντο, ένα τραγούδι δρόμος” Νιόβη Ρούσση, μουσικός με τον διευθυντή του σχολείου Πριάκο Κωνσταντίνο ΠΕ12.05, με την συνοδεία της Νάνου Δέσποινας ΠΕ02 και της Μιχαλακοπούλου Χαρούλας ΠΕ02 και με 28 μαθητές και μαθήτριες ταξίδεψαν στην Νάπολη από τις 2-7/05/2017 για να συμμετέχουν στον Διεθνή Διαγωνισμό S. Alfonso M. de Liguori. Στην επίσκεψη συμμετείχε και η πολιτιστική ομάδα του 1ου Γυμνασίου Αλμυρού με την Νιόβη Ρούσση και της Νέας Αγχιάλου, με συντονίστρια την Νιόβη Νικολέτα, μουσικό. Καθηγητές και μαθητές επισκέφτηκαν το χωριό Arlberobello, το Σαλέρνο, την Νάπολη και την Πομπηία.

Οι μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στον διαγωνισμό ως μέλη ορχήστρας – χορωδίας ήταν:

Καραλή Αναστασία, Μακρή Κατερίνα, Τζαμπάζοβα Στέλα, Σεξαμπάνη Αντωνία, Καραγεώργου Ιωάννα, Κλουκουτάρα Παναγιώτα, Μητράκου Μαρία, Καλογήρου Ασημίνα, Ξαφά Νϊκη, Τζαμπάζοβ Πέτσο, Τζαμπάζοβα Νάσκα, Γαρέφη Χριστίνα, Γαρέφη Νικολέτα, Καλαντζή Φιλιππία, Χαμηλού Αρετή, Τόρη Γεωργία, Χαλκιά Αθηνά, Λέλου Άννα, Μακρή Άννα Μαρία, Φυτιλή Ραφαέλα, Μουτζούκη Αγγελική, Τσιάτσιος Γεώργιος, Σωτηριάδης Δημήτριος, Ξηρομερήσιος Κωνσταντίνος, Καραϊσκου Ελένη και Κεφαλίγια Γιόνα.

Ο διαγωνισμός έγινε στην πόλη Pagani και η ορχήστρα – χορωδία διακρίθηκε με το πρώτο βραβείο.