Κανονισμός λειτουργίας για τα παιδιά

Η τήρηση κάποιων βασικών κανόνων σε ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για τη σωστή λειτουργία του και την εκπλήρωση της αποστολής του. Με στόχο την πλήρη και σωστή ενημέρωση μαθητών και γονέων το σχολείο θέτει υπόψη τους κανόνες αυτούς όπως θα ισχύσουν το σχολικό έτος 2019-20.

Στο σχολείο
·         Έρχομαι στο σχολείο κάθε μέρα γιατί έχω να μάθω σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα παρέα με τους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές  μου, εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος (π.χ.ασθένεια).

·         Φροντίζω  πάντα  να φτάνω στην ώρα μου. Οι ώρες  υποδοχής των μαθητών  είναι 8:00 έως 8:15 το πρωί.  Οι γονείς μου ή όποιος άλλος με συνοδεύει, με αφήνουν στην είσοδο του προαυλίου .  Ειδικά για τις μικρές τάξεις, αν η τσάντα είναι πολύ βαριά, μπορούν να τη μεταφέρουν μέχρι τον χώρο που συγκεντρωνόμαστε για την προσευχή και αμέσως μετά αποχωρούν από το σχολείο.

·         Κατά τη διάρκεια της προσευχής σιωπώ και μετά ακούω προσεκτικά τις ανακοινώσεις της Διευθύντριας  ή των δασκάλων μου.

·         Δε φεύγω για κανένα λόγο από το σχολείο χωρίς οι γονείς μου να υπογράψουν τη σχετική δήλωση που θα τους δώσει ο δάσκαλος ή η δασκάλα της τάξης.

·         Ανεβαίνω και κατεβαίνω τις σκάλες με προσοχή, χωρίς να τρέχω και να σπρώχνομαι.

·         Προσέχω πολύ την καθαριότητα . Είναι πολύ σημαντικό ο χώρος που ζούμε καθημερινά να διατηρείται καθαρός.  Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στις τουαλέτες.

·         Χρησιμοποιώ με σωστό τρόπο τα υλικά του σχολείου. Είναι περιουσία όλων μας.

·         Συμμετέχω στις εκδηλώσεις του σχολείου ανεξάρτητα αν παίρνω μέρος εγώ ή η τάξη μου σ’ αυτές.

·         Δε φέρνω ποτέ στο σχολείο κινητό τηλέφωνο (εγκύκλιος 100553/Γ2/4-9-12 του Υπουργείου Παιδείας). Απαγορεύεται κάθε είδους  βιντεοσκόπηση ή φωτογράφιση στο χώρο του σχολείου χωρίς την άδεια της Διεύθυνσης.

Στην τάξη
·         Φροντίζω να έρχομαι το πρωί στην ώρα μου.  Αν τύχει να αργοπορήσω στο μάθημα, χτυπάω πάντα την πόρτα πριν μπω και εξηγώ στη δασκάλα ή το δάσκαλό μου τον λόγο της αργοπορίας. Αν αργοπορώ συχνά, οι γονείς μου  θα κληθούν στο σχολείο για να συζητήσουν με τη Διευθύντρια και τον δάσκαλο ή τη δασκάλα μου το θέμα αυτό.

·         Παρακολουθώ με προσοχή το μάθημα χωρίς να ενοχλώ. Αν θέλω να μιλήσω σηκώνω το χέρι μου και παίρνω άδεια από τη δασκάλα ή τον δάσκαλό μου.

·         Φέρνω τις εργασίες μου και τα απαραίτητα υλικά για το μάθημα . Αν ξεχάσω κάτι είναι χρήσιμο για μένα να μην τηλεφωνήσω στους γονείς μου να μου το φέρουν, αλλά να φροντίσω να το θυμηθώ την επόμενη φορά.

·         Τρώω μόνο στα διαλείμματα και ποτέ στη διάρκεια του μαθήματος.

·         Διατηρώ καθαρά τα θρανία, τις καρέκλες και τους τοίχους. Σέβομαι όλα τα αντικείμενα που υπάρχουν στο σχολείο γιατί αυτό είναι δείγμα πολιτισμένων ανθρώπων.

·         Δεν πειράζω τα πράγματα των άλλων χωρίς την άδειά τους γιατί κι εγώ δε θα ήθελα να πειράζουν τα δικά μου πράγματα.

·         Όταν κάνω το μάθημα των υπολογιστών  (ΤΠΕ)  ακούω πάντα τις οδηγίες του δασκάλου/ας και δεν μπαίνω σε  καμιά ιστοσελίδα χωρίς την άδειά τους. Φέρνω υλικό σε στικάκι από το σπίτι μου μόνο αν μου έχει ζητηθεί.

·        Στο μάθημα της Γυμναστικής φοράω φόρμα και αθλητικά παπούτσια.

Στο διάλειμμα
·         Την ώρα του διαλείμματος βγαίνω από την τάξη. Το διάλειμμα είναι για να  κινηθώ, να παίξω, να διασκεδάσω με τους φίλους/ες  μου και να αεριστεί ο χώρος.  Αν είμαι άρρωστος/η  ή προέρχομαι από αρρώστια και δεν πρέπει να βγω έξω, θα φέρω δήλωση από τους γονείς μου και θα κάθομαι έξω από το γραφείο των δασκάλων.

·         Νοιάζομαι για την ασφάλεια – τη δική μου και των άλλων και για αυτό υπακούω πάντα στις οδηγίες των δασκάλων που εφημερεύουν.

·         Προσπαθώ να λύνω τις διαφορές μου με ειρηνικό τρόπο.  Χτυπήματα, βρισιές, φωνές και προσβολές δεν έχουν θέση στο σχολείο.  Οι εφημερεύοντες δάσκαλοι/ες βρίσκονται στο προαύλιο για να με βοηθήσουν αν χρειαστεί.

·         Δεν κάνω περιφρονητικά σχόλια για  κανέναν.  Σέβομαι τη διαφορετικότητα κάθε ανθρώπου.

·         Χαιρετάω και μιλάω ευγενικά σε όλο το προσωπικό του σχολείου.

Στο  σχόλασμα
·         Μαζεύω με προσοχή τα πράγματά μου προσπαθώντας να μην ξεχάσω τίποτα.

·         Αφού χτυπήσει το κουδούνι φεύγω ήσυχα χωρίς να τρέχω ή να σπρώχνομαι.

·         Αν οι γονείς μου καθυστερήσουν περιμένω μέσα στον χώρο του σχολείου και σε καμιά περίπτωση δε φεύγω μόνος/η  μου. Για να μπορώ να φύγω μόνος/η μου πρέπει οι  γονείς μου να έχουν φέρει σχετική δήλωση στη δασκάλα ή στο δάσκαλό μου.