Διαγωνισμός Bebras

Ο διαγωνισμός Bebras αποτελεί μια διεθνή πρωτοβουλία με σκοπό την προώθηση της Πληροφορικής και της Υπολογιστικής Σκέψης μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών.
Διοργανώνεται σε σχολεία, με χρήση υπολογιστών ή φορητών συσκευών, για διάφορες ηλικιακές ομάδες και υπό την επιτήρηση εκπαιδευτικών. Στον διαγωνισμό συμμετέχουν κάθε χρόνο χιλιάδες μαθητές και μαθήτριες από 50 και πλέον χώρες.

Τα θέματα είναι διασκεδαστικά και ελκυστικά και βασίζονται σε σημαντικά προβλήματα που συχνά αντιμετωπίζουν όχι μόνο οι επιστήμονες της Πληροφορικής αλλά και όλοι μας καθημερινά. Είναι διατυπωμένα ώστε να μην απαιτείται προηγούμενη τυπική γνώση για να απαντηθούν, αλλά λογική σκέψη και υπολογιστική νοοτροπία.

Στην Ελλάδα διοργανώνεται για 2η συνεχόμενη χρονιά από το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και Διδακτικής Μηχανικής του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Το σχολείο μας έλαβε μέρος στον διαγωνισμό και τις 2 χρονιές με την ΣΤ’ τάξη. Οι μαθητές μας με μεγάλο ενθουσιασμό και υπευθυνότητα συμμετείχαν ακολουθώντας πιστά όλες τις οδηγίες του διαγωνισμού.

Ραντεβού την επόμενη χρονιά!