Φυτεύουμε παρέα – Μεγαλώνουμε παρέα

Το περιβάλλον μας νοσεί. Ο σύγχρονος άνθρωπος δεν αγαπά αρκετά τη φύση γιατί δυσκολεύεται να έχει σχέση μαζί της. Και ό,τι δεν αγαπάς… Τα παιδιά μας -και με την προτροπή της οικογένειας κάποιες φορές – δεν “πρέπει” να παίζουν με τα χώματα γιατί θα λερωθούν. Και τελικά αυτά τα χέρια που δεν αγάπησαν το χώμα, που δεν ξέρουν τον κύκλο της ζωής μέσα από τη μάνα φύση, μπορεί να είναι τα ίδια χέρια που ως ενήλικες λερώθηκαν και εγκλημάτησαν απέναντι στο περιβάλλον ανάβοντας μια φωτιά ή αδιαφορώντας όταν την είδαν, ρίχνοντας αλόγιστα φυτοφάρμακα για να αυξηθεί η παραγωγή ή ρυπαίνοντας τον υδροφόρο ορίζοντα. Κάπου έχουμε κάνει λάθος. Πρέπει να το πάρουμε από την αρχή. Στο σχολείο μας το κάναμε πράξη. Λερωθήκαμε και φυτέψαμε λουλούδια, λαχανόκηπο και αρωματικά φυτά. Και πήρε χρώμα η μέρα από τους ανθισμένους πανσέδες, πρασίνισε η ελπίδα βλέποντας τα λαχανικά να ποζάρουν περήφανα, μοσχοβόλησε ο αέρας από τη ρίγανη της Πίνδου! Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων για την υποστήριξη της δράσης και τον κ. Παναγιώτη, εθελοντή της ομάδας Green Team, ο οποίος σε συνεργασία με την κα Χαρά, γεωπόνο και μητέρα του σχολείου, δίδαξαν βιωματικά στα παιδιά πώς να αγαπούν και να φροντίζουν το “σπίτι” τους.

pic1 1