Στο πλαίσιο της αξιολόγησης της σχολικής μονάδας και κατά την υλοποίηση του σχεδίου δράσης με τίτλο «Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε Εθνικά και Ευρωπαϊκά προγράμματα» οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν τα παρακάτω σεμινάρια που διοργάνωσε ο Εθνικός Οργανισμός Υποστήριξης στο πλαίσιο των εβδομάδων e Twinning.
Διαδραστική τηλεκπαίδευση την τρεις υποθεματικές του ετήσιου θέματος της δράσης eTwinning «Το μέλλον μας – όμορφο, βιώσιμο, μαζί: τα σχολεία και το νέο Ευρωπαϊκό Bauhaus»
* Βιωσιμότητα – «Ολιστική προσέγγιση για βιώσιμη ανάπτυξη: ιδέες και προτάσεις» Μαρία Δημοπούλου, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Α΄Δ/νσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας
* Αισθητική & Τεχνολογία – «European Art 2.0″: η τέχνη στην τάξη μέσω ενός έργου eTwinning» Ανδρέας Γαλανός, Φιλόλογος
* Συμπερίληψη – «Happy School through SEL: διαχείριση συναισθημάτων και συγκρούσεων στο σχολικό πλαίσιο» Μαργαρίτα Σαμουτιάν, Νηπιαγωγός
Την Τετάρτη 19.10.2022, στις 18:00 σε συνεργασία με τον Εθνικό Οργανισμό eTwinning Κύπρου, διοργανώθηκε διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα «Συμπερίληψη στο σύγχρονο σχολείο».
«Από την απλή αποδοχή στη συμπερίληψη: Η δυναμική πρόκληση»,
Νίκος Λεκκός, Σχολικός Σύμβουλος Δημοτικής Εκπαίδευσης, Κύπρος
“Little Voices, Big Dreams”,
Κατερίνα Κυριακίδου, Εκπαιδευτικός
«Ι have a DREAM» with «Positive Vibes» in eTwinning: Δραστηριότητες αλληλεγγύης για Ειρήνη στην Ουκρανία σε έργα διασχολικών συνεργασιών eTwinning
Αθανασία Ζαφειροπούλου, Εκπαιδευτικός
Παρουσίαση της Ομάδας eTwinning Supports Ukraine: Community driven solidarity activities και συντονισμός σεμιναρίου, Σοφία Κουζούλη, Συντονίστρια Ομάδας
![thumbnail Screenshot 20221018 181052 Webex Meet](https://blogs.sch.gr/2dimptol/files/2022/12/thumbnail_Screenshot_20221018-181052_Webex-Meet-178x300.jpg?x18932)