kali-xronia

Μια νέα σχολική χρονιά γεμάτη προκλήσεις αλλά και ευκαιρίες για μάθηση ετοιμάζεται να ξεκινήσει! Το σχολείο είναι έτοιμο να υποδεχτεί με χαρά τους μαθητές και τις μαθήτριές του από την ερχόμενη εβδομαδα, ξεκινώντας με τον καθιερωμένο αγιασμό.

Ο αγιασμός στο Δημοτικό Άλλης Μεριάς θα πραγματοποιηθεί για φέτος τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου, παρουσία εκπροσώπων της δημοτική αρχής και της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης και θα τελεστεί από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Δημητριάδος κ. Ιγνάτιο. Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στο σχολείο από τις 08:15 έως τις 08:30 και θα φέρουν μαζί τους τη σχολική τσάντα καθώς θα τους δοθούν τα βιβλία τους. Με τη λήξη του Αγιασμού οι μαθητές/τριες θα αποχωρήσουν. Σας επισημαίνουμε ότι για λόγους αποφυγής συνωστισμού οι γονείς, όπως και πέρυσι, δεν θα εισέλθουν στο χώρο του σχολείου. Συστήνεται γενικώς, προκειμένου να αποφευχθούν καθυστερήσεις, να προτιμηθεί το πάρκινγκ στον κεντρικό δρόμο και οι γονείς και τα παδιά να προσεγγίσουν το σχολείο πεζή. Οι γονείς των μαθητών/τριών της πρώτης τάξης μπορούν κατ’ εξαίρεση να παραμείνουν έξω από την είσοδο του σχολείου, με παράκληση να τηρήσουν τις προβλεπόμενες αποστάσεις.

Οι μαθητές/τριες για να εισέλθουν στο χώρο του σχολείου θα πρέπει να φορούν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μάσκες προστασίας καθώς επίσης να έχουν πραγματοποιήσει αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self-test) και να φέρουν μαζί τους τη σχετική βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος. Εδώ θα πρέπει τονιστεί ότι από 08/09/2021 έως 17/09/2021 μπορείτε να παραλαμβάνετε 6 δωρεάν self test (για τις επόμενες 3 εβδομάδες λειτουργίας των σχολείων ) από τα φαρμακεία. Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος θα διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας του σχολείου ο πρώτος  αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα και ο δεύτερος τρεις ημέρες μετά. Εξαιρούνται του μέτρου, τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου (εφόσον διαθέτουν πιστοποιητικό νόσησης).

Η λήξη του αγιασμού και η έναρξη της αποχώρησης των μαθητών/τριών υπολογίζεται στις 9.45, οπότε και θα μπορούν να τους/τις παραλάβουν οι γονείς τους. Την Τρίτη 14 Σεπτεμβρίου το σχολείο θα λειτουργήσει με πλήρες ωράριο (8.15 – 13.15) και ολοήμερο.

Σας περιμένουμε με αγάπη και ευχόμαστε μια καλή, δημιουργική και όσο το δυνατόν ανέφελη χρονιά, με τη συνεργασία που πάντα μας χαρακτηρίζει!

Ο διευθυντής του σχολείου

και ο σύλλογος εκπαιδευτικών