Δημοσιευμένο στην κατηγορία Εκδηλώσεις

Make a wish…….. Στολίζοντας το δέντρο των ευχών

Φέτος το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα » Κάνε μια ευχή» Αγοράσαμε αστεράκια από την φιλανθρωπική οργάνωση Make a Wish  και στολίσαμε με αυτά ένα διαφορετικό δεντράκι. Το δεντράκι που θα φυτεύσουμε στην αυλή του νέου μας σχολείου. Θα το στολίζουμε κάθε χρόνο και θα είναι το δέντρο που θα μας θυμίζει ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν την ανάγκη μας.

Είπαμε δυνατά τις ευχές μας και ελπίζουμε να πραγματοποιηθούν όπως και όλες οι ευχές των παιδιών που χρειάζονται την αγάπη μας!!!!!!!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Εκδηλώσεις

Ο μητροπολίτης κ. Ιγνάντιος στο σχολείο μας

Ένα σημαντικό πρόσωπο επισκέφτηκε την Παρασκευή το πρωί πρίν τον εκκλησιασμό το σχολείο μας. Ο μητροπολίτης Δημητριάδος κ. Ιγνάντιος είναι γείτονάς μας και μας θεωρεί δικούς του ανθρώπους. Ήρθε να μας ευχηθεί καλά Χριστούγεννα και εμείς του είπαμε τα κάλαντα και ευχές μέσα από την καρδιά μας.

Μας έδωσε την ευλογία του και μας έκανε και από ένα δωράκι. Ένα DVD με την ιστορία των Χριστουγέννων και τη ζωή του Χριστού, καθώς και από μία μικρή εικόνα της γέννησης.

Καλά Χριστούγεννα

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Εισαγωγή, Εκδηλώσεις

Καλαντίσματα στο χωριό!!

Και φέτος το σχολείο μας αναβίωσε το έθιμο των καλάντων στους δρόμους του χωριού. Η αντιπροσωπεία των μαθητών μας με τη συνοδέια εκπαιδευτικών τραγούδησε κάλαντα στους δρόμους του χωριού καθώς και στο σπίτι του μητροπολίτη μας κ.κ. Ιγνάντιου

ο οποίος μας επισκέφτηκε στο σχολείο μας και συνομίλησε μαζί μας.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Εκδηλώσεις

o Αη Βασίλης στο σχολείο μας!!!

Ένας στρουμπουλός χαμογελαστός Αη- Βασίλης  επισκέφτηκε το σχολείο μας και μοίρασε σε όλους δωράκια προσφορά του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων.

Η χαρά όλων  ήταν μεγάλη!!!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Εισαγωγή

Η Στ΄τάξη για το χριστουγεννιάτικο παζάρι του σχολείου κατασκεύασε κηροπήγια με ξηρούς καρπούς. Καρύδια, αμύγδαλα, βελανίδια, κουκουνάρια βάφτηκαν με χρυσόσκονη και οι δημιουργίες μας απόκτησαν την λάψη των ημερών.

Καλές γιορτές

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Δ' Τάξη

Σωστό εργαστήρι φέτος η τάξη μας, Αγιοβασίληδες, ταρανδάκια, ελατάκια, αστεράκια, κουκουνάρια με χρυσόσκονη, κάρτες. Όλα φτιαγμένα με όρεξη και χριστουγεννιάτικη διάθεση.

Στο παζάρι του σχολείου μας η τάξη μας πρόσφερε τα ημερολόγια της φωτογραφίας που κατασκευάσαμε με μεγάλη υπομονή.

Σας ευχόμαστε

Καλές γιορτές με υγεία και χαμόγελα!!