Επιστρέφουμε δυναμικά σ’έναν καινούριο χρόνο και είμαστε έτοιμοι για περιπέτεια! Μετά από ένα απαραίτητο διάλειμμα, βρεθήκαμε ξανά την περασμένη Πέμπτη στην αυλή του σχολείου. Μεγάλη η χαρά και πολλά τα νέα. Δώρα, ταξίδια, παιχνίδια στο χιόνι, όλα όσα συνέβησαν μέσα στις διακοπές έπρεπε να συζητηθούν άμεσα!

Πριν πάρουμε λοιπόν τον κανονικό μας ρυθμό ξανά, ας θυμηθούμε για λίγο πώς αποχαιρετήσαμε το 2014. Οι τελευταίες μέρες πριν τα Χριστούγεννα ήταν όπως πάντα δραστήριες και γεμάτες. Πήγαμε επισκέψεις και παρακολουθήσαμε ομιλίες και εργαστήρια για τα κάλαντα στο Λύκειο Ελληνίδων και για τη Γεννηση του Χριστού στο ΚΔΑΠ Νεάπολης. Μικροί και μεγάλοι παρακολούθησαν, συζήτησαν και δημιούργησαν με θέμα τα αγαπημένα σε όλους Χριστούγεννα. Παράλληλα, στολίσαμε το σχολείο και ετοιμάσαμε μεγάλο αριθμό από στολίδια και διακοσμητικά τα οποία διατέθηκαν στο Bazaar του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων αλλά και στη γιορτή του σχολείου. Σας ευχαριστούμε πολύ όλους για την ανταπόκριση και την ενίσχυση, η προσπάθεια για τη διαμόρφωση της αίθουσας τελετών συνεχίζεται.

Το Χριστουγεννιάτικο Bazaar του Συλλόγου Γονέων πραγματοποιήθηκε στις 14 Δεκεμβρίου, ημέρα Κυριακή, και είχε όπως πάντα μεγάλη επιτυχία. Με μουσική, αναψυκτικά, ζεστό κρασί με μπαχαρικά και πολλές δραστηριότητες για μικρούς και μεγάλους ήταν μια πολύ όμορφη βραδιά, πρόγευση των γιορτών που θα ακολουθούσαν. Αμέσως μετά, μπήκαμε στην τελική ευθεία για την προετοιμασία της σχολικής γιορτής που είχε βέβαια αρχίσει δειλά-δειλά από τις αρχές του μήνα, με ατέρμονες συζητήσεις μεταξύ των εμπλεκομένων («σκηνοθετών», «σεναριογράφων» και «μουσικών επενδυτών»!), αιτήσεις για χρηματοδότηση από τον «παραγωγό», διανομή ρόλων και πρώτες απόπειρες να πετύχουμε τις μελωδίες!

Σκληρή δουλειά ακολούθησε την τελευταία εβδομάδα με εντατικές πρόβες και αναπροσαρμογή του προγράμματος για να χωρέσουν όλα. Οι μικροί performers με άψογο επαγγελματισμό συνδύασαν μαθήματα και πρόβες μαθαίνοντας χορευτικά και λόγια και γράφοντας επαναληπτικά τεστ μέχρι την τελευταία μέρα! Αυτή την εβδομάδα, άλλωστε, έγινε και η επίδοση βαθμολογίας Α΄ τριμήνου και  η στοχοθεσία για το Β΄. Γρήγορα, όμως, έφτασε η Τρίτη 23 Δεκεμβρίου, η μεγάλη μέρα!

Η παρουσίαση χωρίστηκε σε δύο μέρη. Στο  πρώτο οι μαθητές των Α΄ και Β΄ τάξεων παρουσίασαν το κεντρικό θεατρικό με τη συνοδεία χορωδίας από τους μαθητές της ΣΤ. Το έργο που διαλέξαμε να παρουσιάσουμε φέτος ήταν ο «Φον Κουραμπιές εναντίον Κόμη Μελομακαρόνη» του Κυριάκου Χαρίτου με μουσική του Αντρέα Κατσιγιάννη, μια υπέροχη ιστορία που με αφορμή τον ανταγωνισμό των δυο πιο διάσημων χριστουγεννιάτικων γλυκών, μας διδάσκει πόσο ίδιοι είμαστε τελικά κάτω από επιφανειακές διαφορές και ανόητες εχθρότητες. Το βιβλίο δραματοποιήθηκε και διασκευάστηκε από τις δασκάλες Κατερίνα Σαράφη και Ζωή Γεροστάθη και η χορωδία διδάχτηκε και συνοδεύτηκε από τη μουσικό Κωνσταντίνα Καραφέργια και τον εκπαιδευτικό των Αγγλικών Γιάννη Καραλάκο. Είχαμε μάλιστα την τιμή να έχουμε τον ίδιο το συνθέτη κ. Κατσιγιάννη στο ακροατήριο, ο οποίος δήλωσε ενθουσιασμένος από τις καλλιτεχνικές επιδόσεις των παιδιών. Καθαρές και δυνατές φωνές, χαριτωμένα χορευτικά, υπέροχα τραγούδια και ονειρεμένα κοστούμια συνέθεσαν ένα αποτέλεσμα που θα μείνει αξέχαστο σε όλους, θεατές και συντελεστές.

Στο Β΄μέρος, τη σκυτάλη πήρε η μουσική. Κάθε τάξη ξεχωριστά παρουσίασε ένα αγαπημένο χριστουγεννιάτικο τραγούδι σε διάφορες γλώσσες, με έμφαση στα Αγλλικά και τα Γαλλικά που διδάσκονται στο σχολείο μας. Τα παιδιά συνόδεψαν τα τραγούδια τους με κρουστά και μεταλλόφωνα, ενώ δύο μαθήτριες από την Ε΄ και τη ΣΤ΄, οι Μελτζινίτη Δώρα και Γκάτσιτς-Βετούλη Βασιλεία, έπαιξαν βιολί. Με τραγούδι, χορό και μουσική, οι μαθητές του σχολείου μας ξεπέρασαν τον εαυτό τους και άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις αποχαιρετώντας το 2014 με τον καλύτερο τρόπο.

Μετά τη λήξη της γιορτής ο αποχαιρετισμός ήταν συγκινητικός αλλά και με προσμονή της ξεκούρασης που υπόσχονται οι διακοπές των Χριστουγέννων. Μάθαμε όλοι πολλά ετοιμάζοντας αυτή τη γιορτή και περάσαμε υπέροχα. Ελπίζουμε να καταφέρουμε και του χρόνου να παρουσιάσουμε ένα τέτοιο θέαμα και να πλουτίσουμε περισσότερο τις καλλιτεχνικές μας εμπειρίες. Καλή χρονιά σε όλους!

Μια μικρή γεύση