ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Μετά από πολύ καιρό ξαναρχίζουμε φέτος τη δανειστική βιβλιοθήκη. Τα παιδιά μυήθηκαν στη φιλαναγνωσία, μέσα από εικόνες, παραμύθια , κανόνες και πολλά -πολλά βιβλία που έφεραν από το σπίτι. Διαβάσαμε τον <Βιβλιοπόντικα>, και πήραμε το πρώτο μας βιβλίο για το σπίτι.

Ένα βιβλίο είναι ένα παράθυρο στον κόσμο!

ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

Στα εργαστήρια δεξιοτήτων με θέμα την υγιεινή διατροφή , αυτή τη βδομάδα τα παιδιά γνώρισαν τις γεύσεις (γλυκό,ξινό,αλμυρό,πικρό) , έφτιαξαν την πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής, και τα μανιταράκια. Τέλος κατασκεύασαν τις δικές τους κούκλες τροφίμων, υγιεινών και ανθυγιεινών, και τις παρουσίασαν παίζοντας κουκλοθέατρο.

20211125 080353 » (συνέχεια…)

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

Το Νηπιαγωγείο μας σε συνεργασία με ακόμη 8 Νηπιαγωγεία της περιοχής Κοζάνης διοργανώνουν από κοινού ενδοσχολικές επιμορφωτικές δράσεις. Κάθε Νηπιαγωγείο αναλαμβάνει ένα επιμορφωτικό δίωρο ποικίλης θεματολογίας και συμμετέχουν διαδικτυακά 20 συνάδελφοι. Τον κύκλο των σεμιναρίων άνοιξε το 22ο Νηπιαγωγείο με το σεμινάριο <<Ρομποτική στο Νηπιαγωγείο>> και εισηγήτρια την Ευγενία Κατσάλη , την οποία ευχαριστούμε θερμά.

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ

Ο εορτασμός για το Πολυτεχνείο τελείωσε. Στον απόηχό του μιλάμε για την αξία της Δημοκρατίας , για τις αποφάσεις των πολλών και για τις δημοκρατικές διαδικασίες. Εκλογές λοιπόν, σε συνδυασμό και με την υγιεινή διατροφή , ψηφίζουμε μυστικά και βγάζουμε νικητή το αγαπημένο μας φρούτο!!

Inkedreceived

<p srcset= » (συνέχεια…)

ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ

Καθώς το Φθινόπωρο τελειώνει το αποχαιρετούμε σιγά σιγά και μαζί του αποχαιρετούμε και τα αποδημητικά πουλιά που φεύγουν για χώρες μακρινές , εκεί όπου θα καταφέρουν να επιβιώσουν βρίσκοντας ζέστη και τροφή. Χελιδόνια, πελαργοί αγριόπαπιες, γερανοί και πολλά άλλα στο καλό!! Θα σας ξαναδούμε την άνοιξη, όπως και τα ζώα που πέφτουν σε χειμερία νάρκη,