Διαδικτυακή ξενάγηση στο ερευνητικό σκάφος «Joides Resolution»

Με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολούθησαν σήμερα οι μαθητές της Ε΄και Στ΄τάξης  την ξενάγηση από την Καθηγήτρια του ΕΚΠΑ κα Εύη Νομικού, στο πλοίο που γίνεται  έρευνα σχετικά με το ηφαίστειο της Σαντορίνης. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο πλοίο, είδαν χώρους και όργανα και το γεωτρύπανο! Αυτή τη στιγμή το ερευνητικό πλοίο βρίσκεται μεταξύ Σαντορίνης και Ανάφης. Από τις 3 Φεβρουαρίου θα προχωρήσει στην Καλντέρα.

Το σκάφος «Joides Resolution» (ένα πλοίο-γεωτρύπανο), ήρθε για πρώτη φορά στη Μεσόγειο και αυτές τις ημέρες βρίσκεται στο ηφαίστειο του Κολούμπο, στα μισά της ερευνητικής του αποστολής στη χώρα μας. Στο πλοίο βρίσκεται ομάδα επιστημόνων από το Διεθνές Πρόγραμμα Εξερεύνησης των Ωκεανών (International Ocean Discovery Program, IODP), ανάμεσα στους οποίους και Έλληνες.

Η Σαντορίνη συγκαταλέγεται μεταξύ των 100 σημαντικότερων μνημείων γεωλογικής κληρονομιάς της UNESCO, χάρις στην  περίφημη καλντέρα της.