Κομποστοποίηση Τώρα για ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ

DSC_1499Είμαστε έτοιμοι και περιμένουμε σε λίγες εβδομάδες το δικό μας λίπασμα!!! Η ιδέα αλλά και η ανάγκη για κομποστοποίηση ξεκίνησε μετά από την εφαρμογή του προγράμματος σίτισης και υγιεινής διατροφής στο σχολείο μας. Στα πλαίσια του προγράμματος κάθε μέρα οι μαθητές μας μαζί με το δεκατιανό τους τρώνε και φρούτο: πορτοκάλι, μήλο, μανταρίνι ή μπανάνα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μαζεύονται καθημερινά πάρα πολλές φλούδες. Αν προσθέσουμε σ΄αυτά τα φύλλα από τα δέντρα της αυλής φανταστείτε τον όγκο των “σκουπιδιών” που κατέληγαν στους κάδους. Συζητήσαμε το πρόβλημα με τους μαθητές μας και αποφασίσαμε να ζητήσουμε από το Δήμο μας να μας εφοδιάσει με το δικό μας κάδο κομποστοποίησης. Η ανταπόκριση ήταν άμεση. Σε λίγες μέρες ήρθε ο κάδος και οι υπεύθυνοι του Δήμου έκαναν στους μαθητές μας μια πολύ ωραία παρουσίαση, απάντησαν στις ερωτήσεις τους και μας έδωσαν οδηγίες. Τη συλλογή ανέλαβαν οι μαθητές του Ε2 ενώ από την πρώτη μέρα κάποιοι μαθητές έφεραν και από το σπίτι τους σκουπίδια από την κουζίνα τους. Περιμένουμε με αγωνία να γίνει το λίπασμα για να το ρίξουμε στις ζαρτινιέρες και στα παρτέρια της αυλής!!