Ξοδεύοντας…έξυπνα

Στόχος Βιώσιμης Ανάπτυξης 8:

Αξιοπρεπής εργασία και οικονομική ανάπτυξη

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ 1.

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων  εργαζόμαστε σε ένα πρόγραμμα επιχειρηματικότητας σε συνεργασία με την Junior Achievement.  Στόχος είναι να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με θέματα εργασίας και οικονομίας και να δοκιμάσουν να στήσουν τη δική τους επιχείρηση.

Στην πρώτη επαφή με τον κύκλο της οικονομίας οι μαθητές ασχολήθηκαν με την έννοια του χρήματος, το εισόδημα, τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα, τον τραπεζικό λογαριασμό, την κατάθεση και την ανάληψη. Μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες προσέγγισαν την έννοια της αποταμίευσης με στόχο την κάλυψη αναγκών και την έννοια της αμοιβής για  εργασία ως προϋπόθεση για αποταμίευση.

Κατηγορίες: 17 Στόχοι, Επιχειρηματικότητα, Εργαστήρια Δεξιοτήτων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.