Στο Σχολείο της Άνοιξης είμαστε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ και ΑΝΘΙΣΜΕΝΟΙ!

Σήμερα ήταν μια ξεχωριστή μέρα, αφού -στο πλαίσιο του Πολιτιστικού Προγράμματος Φιλαναγνωσίας που εκπονούμε στο σχολείο μας- υποδεχθήκαμε τα παιδιά και τις εκπαιδευτικούς από το Ειδικό Νηπιαγωγείο Κωφών και Βαρηκόων Αργυρούπολης. Μας παρουσίασαν τα υπέροχα βιβλία που έχουν δημιουργήσει, γνωρίσαμε την καθημερινότητά τους, μοιραστήκαμε σκέψεις, ιδέες, συναισθήματα, γνωρίσαμε και χρησιμοποιήσαμε τη νοηματική γλώσσα, φάγαμε το κολατσιό μας και τα καταπληκτικά μπισκοτάκια βουτύρου που έφτιαξε η κυρία Νεκταρία, χορτάσαμε παιχνίδι στην αυλή όπου την παράσταση έκλεψε -όπως πάντα- η Φίφη, η χελώνα μας, παρατηρήσαμε και θαυμάσαμε τα ανθισμένα καρποφόρα δέντρα μας, μυρίσαμε τη ρίγανη και το δεντρολίβανο, κυνηγήσαμε πεταλούδες, τραγουδήσαμε και γελάσαμε. Πόσο μοιάζουμε οι άνθρωποι και πόσο διαφορετικοί είμαστε ταυτόχρονα…Όμως, όταν θέλουμε, γινόμαστε μια αγκαλιά κι αυτό είναι από μόνο του πολύ σπουδαίο, μια ομορφιά!

Εις το επανιδείν, αγαπημένοι μας φίλοι! Σας ευχαριστούμε για όλα όσα ζήσαμε, νιώσαμε και μάθαμε σήμερα μαζί σας!

kof 1 kof 2 kof 3 kof 4 kof 5 kof 6 kof 7 kof 8 kof 9 kof 10 kof 11 kof 12 kof 13 kof 14 kof 15 kof 16