Αρχική » Γενικά » Η σχολική μας βιβλιοθήκη – Κατάλογος βιβλίων

Η σχολική μας βιβλιοθήκη – Κατάλογος βιβλίων

1

Στον  κατάλογο  βιβλίων  που  δημοσιεύεται  στη  σχολική  μας  ιστοσελίδα  έχουν  καταγραφεί  βιβλία  που  υπάρχουν  στη  σχολική  μας  βιβλιοθήκη  στις  αρχές  του  σχ. έτους  2016 – 2017  και  αφορούν  σε  τέσσερις  θεματικές  κατηγορίες.

Η  πρώτη  περιλαμβάνει  βιβλία  εφηβικής  λογοτεχνίας.

Η  δεύτερη  λεξικά  – εγκυκλοπαίδειες- γραμματικές.

Η  τρίτη   ιστορία   –  μυθολογία – αρχαιολογία.

Η  τέταρτη  περιοδικά  – σειρές.

Τα  βιβλία  είναι  με  αλφαβητική  σειρά  με  βάση  το  επώνυμο  του  συγγραφέα. Ο  σκοπός  αυτής  της  δημοσίευσης  είναι  να  ενημερωθούν  οι  μαθητές  για  τα  βιβλία  που  μπορούν  να  δανείζονται  ή  να  μελετούν  στο σχολείο.

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΒΙΒΛΙΩΝ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ 1ου Γ-ΣΙΟΥ ΣΥΚΕΩΝ (αρχείο xlsx)

Τα  βιβλία  της  λογοτεχνίας  προσφέρονται  για  δανεισμό  στους  μαθητές  με  βάση  το  πρόγραμμα  δανεισμού  που  καταρτίζει  ο  υπεύθυνος  της  σχολικής  βιβλιοθήκης  κ. Γιάννης  Αρβανίτης. Τα  βιβλία  των  άλλων  θεματικών  κατηγοριών  μπορεί  να  χρησιμοποιηθούν  από  τους  μαθητές  στο  χώρο  του  σχολείου ( στην  τάξη , στο  χώρο  της  βιβλιοθήκης  ή  σε  άλλο  χώρο ) και  μπορεί  να  δανειστούν  ορισμένα  από  αυτά  στο  σπίτι , ύστερα  από  συνεννόηση  με  τον  υπεύθυνο  της  βιβλιοθήκης.

Τα  βιβλία  μας  δεν  είναι  όλα  σε  καλή  κατάσταση , ορισμένα  έχουν  φθαρθεί  από  τη  χρήση  ( καλό  αυτό ) , όμως  και  τα  φθαρμένα  και  τα  πιο καινούρια  απαιτούν  την  προσοχή  και  το  σεβασμό  όσων  τα  διαβάζουν , για  να  μπορούν  να  τα  μελετούν  όσο  γίνεται  περισσότεροι.

Η  βιβλιοθήκη  μας  δε  διαθέτει  πολλά  βιβλία , ιδιαίτερα  βιβλία  εφηβικής  λογοτεχνίας  που  διαβάζονται  και  περισσότερο. Προσπαθούμε  να  την  εμπλουτίσουμε , ζητώντας  τη  συνδρομή  όποιου  μπορεί  να  την  προσφέρει. Αν  κι  εσείς  που  διαβάζετε  αυτές  τις  γραμμές ,  έχετε  βιβλία  στο  σπίτι  σας , που  μπορεί  να  διαβαστούν  από  μαθητές  Γυμνασίου  και  εκτιμάτε  ότι  μπορείτε  να  τα  δωρίσετε  στη  βιβλιοθήκη  μας  θα  σας  είμαστε , ως  σχολείο , ευγνώμονες.

Ένα  βιβλίο  σε  ταξιδεύει  σε  χώρους  που  πολύ  δύσκολα  θα  πας.

Σε  χρόνους  που  δε  γίνεται  να  ζήσεις.

Παρέα  με  πρόσωπα  που  δε  θα  συναντήσεις , όμως  διαπιστώνεις  πόσα  κοινά  έχεις  να  μοιραστείς.

Μα  πάνω απ’ όλα  προσφέρει  απαντήσεις  σε  ζητήματα  που μόνος  σου  δεν   μπορείς  να  βρεις  απάντηση.

Ένα  βιβλίο  διευρύνει  τη  σκέψη , σπιρουνίζει  τη  φαντασία  , καλλιεργεί  την  ευαισθησία  και  τον  προβληματισμό  και  σε  καλεί   να  σκεφτείς  πως  αυτός  ο κόσμος  αξίζει  να  γίνει  καλύτερος.

Διάβασε  ένα  βιβλίο , συζήτησε  για  ένα  βιβλίο , γράψε  ένα  βιβλίο.

Το  βιβλίο , ειδικά  στην  έντυπη  μορφή  του , είναι  και  θα  παραμείνει  ένας  πολύτιμος  φίλος ,ένας  λατρεμένος  σύντροφος.

Ο  υπεύθυνος  βιβλιοθήκης       Γιάννης  Αρβανίτης ,  φιλόλογος

2 4 5 6

Οι  φωτογραφίες  είναι  από  την  ημέρα  αθλητικών  δραστηριοτήτων  ( 3 Οκτωβρίου  2016 ),  όπου  αρκετοί μαθητές  επισκέφθηκαν  το  χώρο  της  βιβλιοθήκης  και  άσκησαν  το  νου  τους  παίζοντας  σκάκι  ή  άλλα  επιτραπέζια  παιχνίδια  που  διατίθενται  στο  χώρο  ή  ξεφυλλίζοντας  κάποιο  βιβλίο  που  τους  κίνησε  την προσοχή.