Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Προαγωγή υγείας σε Σχολικές Μονάδες – έλεγχος ύψους  και μάζας

Τελευταίες ενημερώσεις

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΕΚΔΡΟΜΕΣ

Η εφημερίδα μας

ΒΙΒΛΙΑ

Προαγωγή υγείας σε Σχολικές Μονάδες – έλεγχος ύψους  και μάζας

Η παχυσαρκία και οι επιπτώσεις της είναι ήδη εμφανείς και στα παιδιά της Ελλάδας ή δε αντιμετώπισή της πρέπει να ξεκινάει όσο το δυνατόν νωρίτερα.

Στο πλαίσιο της φροντίδας της υγείας των μαθητών και μαθητριών η ΔΔΕ Αργολίδας δια του Υπεύθυνου Σχολικών Δραστηριοτήτων κου Γιατράκου σε συνεργασία με το Παιδιατρικό Τμήμα της Νοσοκομειακής Μονάδας Άργους  διεξάγουν καταγραφή βιομετρικών χαρακτηριστικών (ύψος και βάρος)  των μαθητών και μαθητριών των σχολικών μονάδων της περιοχής μας.

Η καταγραφή γίνεται σε ειδικό φύλλο (Έντυπο 1) που επισυνάπτεται στο παρόν άρθρο. Κάθε γονέας αφού συμπληρώσει τα ζητούμενα στοιχεία στέλνει το φύλλο στο σχολείο στο οποίο κάθε μαθητής / μαθήτρια κωδικοποιείται με έναν αριθμό.

Το σχολείο στέλνει στη ΔΔΕ το φύλλο με τα κωδικοποιημένα χαρακτηριστικά ενώ ο πίνακας με τα στοιχεία των μαθητών/ μαθητριών θα παραμείνει στο σχολείο.

Επισυναπτόμενα:

1. Η ανακοίνωση της πραγματοποίησης του προγράμματος.
  2. Φόρμα καταγραφής των δεδομένων (Έντυπο 1)