Αρχική » Ανακοινώσεις » ΠΕΡΙΒΑΝΤΟΛΟΓΙΚΗ ΔΡΑΣΗ – ΔΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ

Επιλέξτε κατηγορία:

Μαθαίνουμε Ασφαλείς -Υπουργείο Παιδείας

ΠΕΡΙΒΑΝΤΟΛΟΓΙΚΗ ΔΡΑΣΗ – ΔΑΣΙΚΕΣ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ

Η Περιβαντολογική ομάδα του σχολείου μας παρουσίασε μια μελέτη για τις δασικές πυρκαγιές ενώπιον ολόκληρου του σχολείου, εστιάζοντας στις αιτίες, τις συνέπειες και τις προτάσεις διαχείρισης τους. Αρχικά, εξήγησαν πώς η κλιματική αλλαγή εντείνει τις πυρκαγιές και ποιες είναι οι κύριες αιτίες τους, όπως ο κεραυνός, ο εμπρησμός και η αμέλεια. Στη συνέχεια, ανέλυσαν τις ολέθριες συνέπειες για τα οικοσυστήματα, την ανθρώπινη υγεία και την οικονομία. Η παρουσίαση ολοκληρώθηκε με προτάσεις για την πρόληψη, την καταστολή και τη μεταπυρική αποκατάσταση, τονίζοντας τη σημασία της συνεργασίας μεταξύ πολιτών και θεσμών για την αποτελεσματική διαχείριση των δασικών πυρκαγιών. Ο σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων ήταν παρών και συμμετείχε με ενδιαφέρον στην παρουσίαση  της δράσης.

Εκπαιδευτική Τηλεόραση

sch.gr-Υπηρεσίες για μαθητές