Επιμορφωτική Ημερίδα

Τη Δευτέρα 11 Απριλίου,είχαμε τη χαρά να υποδεχθούμε στο νησί μας την Περιφερειακή Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας κ. Αναστασοπούλου Ελένη , τον Προϊστάμενο Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Μαγνησίας κ. Πολύζο Γεώργιο,τη Σχολική Σύμβουλο Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π.Ε. Θεσσαλίας κ. Αγαπητού Παρασκευή,τη Σχολική Σύμβουλο 1ης Περιφέρειας Π.Ε. Μαγνησίας κ. Παντέρα Μαρία και τη Σχολική Σύμβουλο 2ης Περιφέρειας Π.Ε. Μαγνησίας κ. Μαλαμίτσα Αικατερίνη.

Η επίσκεψη αυτή έγινε με σκοπό οι επισκέπτες μας,να ενημερωθούν από κοντά για τα θέματα που απασχολούν τα σχολεία, τους εκπαιδευτικούς , τους γονείς και τους φορείς  του νησιού αλλά και να ενημερώσουν ο καθένας από την δική του θέση ευθύνης για τις δυνατότητες που υπάρχουν για μία καλύτερη εκπαίδευση.

Για τους παραπάνω λόγους πραγματοποιήθηκε συνάντηση με τους Διευθυντές των σχολείων, τους εκπαιδευτικούς, το Δήμαρχο κ. Πρεβεζάνο Δημήτριο, τον Πρόεδρο της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας κ. Μίχα Δημήτριο και τον Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής κ. Αναγνώστου Νικόλαο.

κατάλογοςγ Επίσης πραγματοποιήθηκε Επιμορφωτική Ημερίδα για τους εκπαιδευτικούς του 1ου και 2ου Δημοτικού Σχολείου Σκιάθου,στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σκιάθου από τις 8:15 έως στις 14:οο και στη συνέχεια συνάντηση με τους γονείς των μαθητών με σύντομες παρουσιάσεις από την Προϊσταμένη Επιστημονικής-Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π.Ε. Θεσσαλίας κ. Παρασκευή Αγαπητού με θέμα:« Διαχείριση ελεύθερου χρόνου των μαθητών/τριών στο σπίτι» και  τη Σχολική Σύμβουλο 2ης Περιφέρειας Π. Ε. Ν. Μαγνησίαςκα Αικατερίνη Μαλαμίτσα με θέμα: «Πλαίσιο επικοινωνίας γονέων –Σχολείου»

Είναι χαρά και επιθυμία όλων μας να πραγματοποιούνται τέτοιες επιμορφωτικές ημερίδες και σεμινάρια όπου θα μας δίνεται η δυνατότητα να ενημερωνόμαστε αλλά και να συζητάμε εκπαιδευτικά θέματα και άλλα ζητήματα της σχολικής πραγματικότητας.

Το τελευταίο διάστημα και με τη βοήθεια της τεχνολογίας μας δίνεται η δυνατότητα  να παρακολουθούμε και να συμμετέχουμε σε τηλεδιασκέψεις που γίνονται από τους Σχολικούς Συμβούλους της Γενικής Εκπ/σης  αλλά και των Σχολικών Συμβούλων Ειδικοτήτων .

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.