Οι επισκέψεις των μαθητών της Β΄, Γ΄,Δ΄και Στ΄τάξης στο Μοναστήρι της Ευαγγελίστριας

Την εβδομάδα πριν το Πάσχα, οι μαθητές της Β΄,Γ΄Δ΄και Στ΄τάξης με τους δασκάλους τους πραγματοποίησαν επισκέψεις στο Μοναστήρι της Ευαγγελίστριας στα πλαίσια των σχολικών δραστηριοτήτων του σχολείου.

Την Τρίτη 31 Μαρτίου οι μαθητές των τριών τμημάτων της Τετάρτης τάξης με τους δασκάλους τους ,Ελευθερίου Αικατερίνη, Καραπαναγιώτη Σπυρίδωνα, τη θεατρολόγο Καραντζιά Αικατερίνη και το δάσκαλο Ειδικής Αγωγής Μανωλή Σπυρίδωνα, πραγματοποίησαν πεζοπορία ξεκινώντας από το σχολείο με προορισμό το Μοναστήρι της Ευαγγελίστριας, με ενδιάμεσους σταθμούς την Βρύση Σταμέλου,την πηγή του Αγίου ταξιάρχη ,της Αγαλιανούς το ρέμα  .Found_3912781_4473332Η συγκεκριμένη Found_4121061_4511469δραστηριότητα έγινε στα πλαίσια του Πολιτιστικού Προγράμματος “Πηγές και Ρέματα” που Found_4363989_4568486εκπονούν φέτος οι μαθητές.

Την Τρίτη 1 Απριλίου οι μαθητές του Γ΄1 με τη δασκάλα τους Τζαβέλλα Ευαγγελία, πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Μοναστήρι με το λεωφοριάκι του Δήμου,στα πλαίσια τωνδραστηριοήτων της τάξης.Found_4182701_4473245

Την Πέμπτη 2 Απριλίου οι μαθητές της Στ΄τάξης με τις δασκάλες τους Σαμαρά Μαρινέλα και Σκορδά Κωνσταντίνα,επισκέφτηκαν το Μοναστήρι  και ξεναγήθηκαν στο Μουσείο.

Την Παρασκευή 3 Απριλίου οι μικροί μαθητές της Β΄τάξης με τις δασκάλες τους Ιωάννου Μαγδαληνή και Τσιτόγλου Μιρέλα,πραγματοπoίησαν επίσκεψη στο Μοναστήρι.Εκεί παρακολούθησαν τη λειτουργία των προηγιασμένων δώρων και ξεναγήθηκαν από τον πάτερ Ιωσήφ στο Μοναστήρι.

Οι μαθητές και οι δάσκαλοι που επισκέφτηκαν την εβδομάδα αυτή το Μοναστήρι της Ευαγγελίστριας, εντυπωσιάστηκαν από την αγάπη και την απλόχερη φιλοξενία που τους προσέφερε ο πάτερ Ιωσήφ και από όλα όσα είδαν από την ξενάγησή τους στο Καθολικό, στο λαογραφικό και εκκλησιαστικό Μουσείο και στο Ελαιοτριβείο.

Ευχαριστούμε τον πάτερ Ιωσήφ για το χρόνο που διέθεσε με αγάπη και χαρά  σε όλους τους μαθητές μας και τον Δήμαρχο Σκιάθου κ. Πρεβεζάνο Δημήτριο για την παραχώρηση του λεωφορείου ,που μετέφερε δωρεάν τους μαθητές

Κατηγορίες: Δραστηριότητες τάξεων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.