Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Ευχόμαστε σε όλους σας “Καλή χρονιά με Υγεία και Αγάπη!»

Σας επιστυνάπτουμε το ΦΕΚ 7/6-1-2022, τ. β΄, που αφορά τα νέα μέτρα που ελήφθησαν, για την αποφυγή της διασποράς του COVID 19.

Σύμφωνα με αυτό την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας των σχολείων προβλέπεται οι μαθητές να κάνουν τρία self tests, ένα την Κυριακή, ένα τη Δευτέρα και ένα την Πέμπτη. Οι γονείς θα πρέπει να δηλώσουν το αποτέλεσμα στην πλατφόρμα edupass.gov.gr και να εκτυπώσουν τη σχολική κάρτα. Οι μαθητές/τριες θα τη φέρουν μαζί τους στο σχολείο τις ημέρες Δευτέρα, Τρίτη και Παρασκευή αντίστοιχα.

Πατήστε  εδώ για να δείτε το διάγραμμα των διαγνωστικών ελέγχων από τη Δευτέρα

10-1-2022.

Σας υπενθυμίζουμε ότι στην περίπτωση θετικού αποτελέσματος θα πρέπει οι γονείς να ενημερώνουν άμεσα το σχολείο. Ο μαθητής παραμένει σε απομόνωση  για τουλάχιστον πέντε ημέρες από την ημέρα του θετικού εργαστηριακού  διαγνωστικού ελέγχου. Μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μετά την παρέλευση των πέντε ημερών εφόσον δεν υπάρχουν συμπτώματα ή τα συμπτώματα βελτιώνονται με πλήρη υποχώρηση του πυρετού για ένα 24ωρο χωρίς την χρήση αντιπυρετικών. Την έκτη μέρα πρέπει να γίνει self test και εφόσον αυτό είναι αρνητικό ο μαθητής επιστρέφει στο σχολείο. Εάν είναι θετικό ή ο πυρετός συνεχίζει η απομόνωση θα παρατείνεται.

Σας παρακαλούμε να είστε τυπικοί ως προς την πραγματοποίηση των self tests στα παιδιά σας και την έγκαιρη δήλωση του αποτελέσματος στην πλατφόρμα edupass.gov.gr (μέχρι τις 07.30 το πρωί). Σας ενημερώνουμε πως αν στον πίνακα της πλατφόρμας edupass  (μέχρι τις 07.30 το πρωί), υπάρχει η ένδειξη «ΑΓΝΩΣΤΟ»,  σημαίνει ή ότι δεν καταχωρήθηκε το self test ή διαπιστώθηκε κάποιο σφάλμα. Αυτό σημαίνει πως ο μαθητής/τρια δεν θα μπορεί να εισέρχεται στην τάξη του.

Όπως γίνεται αντιληπτό από όλους, για να λειτουργήσουμε με ασφάλεια και να είμαστε όλοι υγιείς, είναι πολύ σημαντική η τήρηση των συγκεκριμένων μέτρων και ιδιαίτερα η πραγματοποίηση των τεστ από όλους μας και η έγκυρη δήλωση τους στην πλατφόρμα edupass.gov.gr .
Είμαστε σίγουροι ότι ακόμα μια φορά θα σταθείτε δίπλα μας και θα  συνεργαστούμε για την απρόσκοπτη λειτουργία του σχολείου!

Θα προσπαθούμε να σας ενημερώνουμε έγκυρα και έγκαιρα για κάθε εξέλιξη!