Τέλεση Αγιασμού για τη σχολική χρονιά 2021-2022

Αγαπημένα μας παιδιά & Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Ευχόμαστε σε όλους «Καλή σχολική χρονιά με υγεία και δύναμη!»

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός στο σχολείο μας θα τελεστεί  τη Δευτέρα 13-09-2021 και ώρα 09.00.  Ώρα προσέλευσης των μαθητών του Δημοτικού 08.15-08.30. Λόγω των ιδιαίτερων μέτρων για την προστασία της δημόσιας υγείας από τη διασπορά του κορωνοϊού, οι μαθητές/τριες που θα προσέρχονται, θα πηγαίνουν κατευθείαν στις αίθουσες τους με την υπόδειξη των εκπαιδευτικών, εκτός από τους/τις μαθητές/τριες της Α΄ τάξης, που θα τους παραλάβει η δασκάλα τους. Στις αίθουσες θα τους περιμένουν οι δάσκαλοί τους. Όλοι μαζί θα περιμένουν  τον ιερέα  για να κάνει τον αγιασμό στην τάξη.  Στη συνέχεια,  θα παραλάβουν τα βιβλία τους και θα αποχωρήσουν  περίπου στις 09.45  με ευθύνη των γονέων τους.

Σας υπενθυμίζουμε ότι ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Από τις 9-9-2021 έως τις 17-9-2021 μπορείτε να προμηθευτείτε δωρεάν από τα φαρμακεία έξι (6) self tests.

Κατ’ εξαίρεση, τη Δευτέρα 13-09-2021, ημέρα του Αγιασμού, ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα.

Όλες/οι  οι μαθήτριες/τες θα πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο με τη σχολική τους τσάντα και φορώντας μάσκα.

Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο σχολείο γίνεται με επίδειξη και όχι προσκόμιση βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος.

Σας επισυνάπτουμε και το έντυπο αρνητικού αποτελέσματος COVID-19 που μας απεστάλη για να το έχουν οι μαθητές τη Δευτέρα μαζί τους..

Οι γονείς/κηδεμόνες παραμένουν εκτός του σχολικού χώρου.

Οι εκπαιδευτικοί

Η διευθύντρια