Κυνήγι κρυμμένου θησαυρού και …

Με τη συμμετοχή όλων των παιδιών σε παιχνίδια και αθλήματα κύλησε η τελευταία εβδομάδα στο σχολείο. Τα παιδιά χωρισμένα σε μεικτές ομάδες είχαν τη χαρά να παίξουν λίγο παραπάνω με ομάδες των άλλων τμημάτων. Στο μίνι πρωτάθλημα ποδοσφαίρου νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα αγοριών και κοριτσιών του Στ1. Τα μικρότερα παιδιά, χωρισμένα σε ομάδες ανά τμήμα, έπαιξαν κυνήγι κρυμμένου θησαυρού ακολουθώντας στοιχεία σε διάφορα σημεία του σχολείου ψάχνοντας για το έπαθλό τους.

Δημοσιεύθηκε στη Εκδηλώσεις σχολείου | Σχολιάστε

Εκδήλωση αποφοίτησης Στ΄ τάξης

Μια όμορφη γιορτή ετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου για να αποχαιρετήσουν τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης. Με θεατρικά δρώμενα από το σχολείο του χθες, με αναμνήσεις από τα έξι χρόνια που πέρασαν κοντά μας, με χορό και τραγούδι, τα παιδιά άνοιξαν τα φτερά τους για το επόμενο ταξίδι που τους ευχόμαστε μέσα από την καρδιά μας να είναι γεμάτο με χαμόγελα και ευτυχία. Ιδιαίτερα συγκινητική ήταν η στιγμή που βρέθηκαν μαζί όλοι οι δάσκαλοι και δασκάλες που είχαν τα παιδιά από την πρώτη στιγμή που ήρθαν στο σχολείο μας και παρέλαβαν τα αναμνηστικά από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

Δημοσιεύθηκε στη Εκδηλώσεις σχολείου | Σχολιάστε

Βεβαίωση επίσκεψης για την Παρασκευή 14 Ιουνίου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες καλημέρα σας,

όσοι χρειάζεστε βεβαίωση επίσκεψης για την Παρασκευή 14 Ιουνίου, μπορείτε να την παραλάβετε από την κα. Αυγέρου Παναγιώτα (από το γραφείο διδασκόντων) στέλνοντας ηλ. μήνυμα στο mail@1dim-lykovr.att.sch.gr και γράφοντας (μόνο στο Θέμα παρακαλώ): επώνυμο και όνομα παιδιού και τη λέξη μητέρα ή πατέρας.

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις | Σχολιάστε

Σημαντικά μνημεία κι αξιοθέατα της Γερμανίας!

Ομαδοσυνεργατική στο ξενόγλωσσο μάθημα των Γερμανικών με θέμα σημαντικά μνημεία κι αξιοθέατα της Γερμανίας!

Τμήμα: Ε2

Στη «Γαϊδουροχώρα»

Αφού μας μίλησαν για τις ιδιαίτερες ανάγκες και τα χαρακτηριστικά των συμπαθέστατων τετράποδων, είχαμε την ευκαιρία να τα περιποιηθούμε με τα ίδια μας τα χεράκια.

Από την επίσκεψη στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο

Γνωρίσαμε και αγαπήσαμε γνωστά αλλά και σπάνια είδη ζώων καθώς και απειλούμενα είδη με στόχο να τα προστατεύουμε στη συνέχεια στο φυσικό τους περιβάλλον!

Υπενθύμιση ολοήμερο

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σας υπενθυμίζουμε ότι οι αιτήσεις για εγγραφή στο ολοήμερο πρόγραμμα για το σχολικό έτος 2019-20, με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, θα πρέπει να κατατεθούν μέχρι τις 11-6-2019. Σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης αίτησης εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα των σχολικών μονάδων, μετά τις 11 Ιουνίου 2019, απαιτείται η γραπτή έγκριση του Διευθυντή Π.Ε. Β΄ Αθήνας και μόνο για λόγους που κρίνονται ιδιαίτερα σοβαροί.

Εκδηλώσεις Ιουνίου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο των πολιτιστικών και αθλητικών εκδηλώσεων του σχολείου μας:

• τη Δευτέρα 10 Ιουνίου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες του E3 θα παρουσιάσουν το θεατρικό έργο «Το τελευταίο μάθημα» (αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου, ώρα έναρξης 19:30),
  • την Τετάρτη 12 Ιουνίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ τάξης αποχαιρετούν το δημοτικό σχολείο παρουσιάζοντας θεατρικά δρώμενα σε εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί στο Πνευματικό Κέντρο Λυκόβρυσης με ώρα έναρξης 18:30,
  • την τελευταία εβδομάδα, κατά τη διάρκεια του πρωινού προγράμματος, όλα τα τμήματα θα συμμετέχουν σε παιχνίδια και αθλήματα στον χώρο του σχολείου.

Τέλος, σας ενημερώνουμε ότι οι βαθμολογίες του Γ΄ τριμήνου καθώς επίσης και οι τίτλοι προόδου και  σπουδών θα δοθούν την Παρασκευή 14 Ιουνίου αμέσως μετά την πρωινή προσευχή. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες θα αποχωρήσουν με ευθύνη των γονέων τους

Εκ μέρους του Συλλόγου Διδασκόντων

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις | Σχολιάστε

To Α3 και το Α1 υποδέχονται το νηπιαγωγείο!

Σήμερα υποδεχτήκαμε με χαρά τους μικρούς μας φίλους από το νηπιαγωγείο! Αφού συζητήσαμε όλοι μαζί στις ομαδούλες μας  για τα διάφορα είδη ζώων, πού ζουν και τι κινδύνους διατρέχουν, ανταλλάξαμε μικρά δωράκια που φτιάξαμε μόνοι μας με πολλή αγάπη και δώσαμε ραντεβού ξανά … του χρόνου!!!

Ανακοίνωση – εκλογές

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με απόφαση της Περιφέρειας Αττικής το σχολείο μας ορίστηκε εκλογικό κέντρο για τη διενέργεια των εκλογών της 26ης Μαΐου καθώς και των επαναληπτικών της 2ας Ιουνίου 2019. Σύμφωνα με την παραπάνω απόφαση το σχολείο θα παραχωρηθεί στις υπηρεσίες του δήμου από το πρωί της Παρασκευής 24 Μαΐου έως και το βράδυ της Δευτέρας 27 Μαΐου και από το πρωί της Παρασκευής 31 Μαΐου έως και το βράδυ της Δευτέρας 3 Ιουνίου.