Ταξιδεύοντας με ένα κόμικ στον μαγικό κόσμο του Φρουτοσχολείου…

Πατώντας στον σύνδεσμο θα ταξιδέψετε με ένα κόμικ στις μαγικές φρουτοϊστορίες ενός Φρουτοσχολείου… Μια δράση από τη σχολική νοσηλεύτρια κ. Βασιλική Φαγογένη σε συνεργασία με τις ομάδες μαθητών του ΣΤ3.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Παράταση προκήρυξης διαγωνισμού για το κυλικείο

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Προκήρυξη Διαγωνισμού εκμίσθωσης του κυλικείου του σχολείου

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προκήρυξη Διαγωνισμού εκμίσθωσης του κυλικείου του σχολείου

Πρόσκληση γνωριμίας με τα νέα σχολεία του Δήμου

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόσκληση γνωριμίας με τα νέα σχολεία του Δήμου

Καλοκαιρινή γιορτή από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

αφίσα σύλλογος γονέων

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλοκαιρινή γιορτή από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

“Η τέχνη στο σχολείο” – Εικαστική δράση στο σχολείο μας

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Η τέχνη στο σχολείο” – Εικαστική δράση στο σχολείο μας

Γιορτάζοντας την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στην Πάρνηθα (Ε’ τάξη)

Κάθε χρόνο, στις 5 Ιουνίου, γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, μια μέρα αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση και τη δράση για την προστασία του περιβάλλοντος μας. Η τάξη μας, φέτος αποφάσισε να τιμήσει αυτήν την ημέρα με μια εκδρομή στην όμορφη Πάρνηθα και συγκεκριμένα στο καταφύγιο Μπάφι.

Κατά τη διάρκεια της εκδρομής μας, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν τα μονοπάτια του βουνού, να παρατηρήσουν την πλούσια πανίδα και χλωρίδα και να αντιληφθούν τη σημασία της διατήρησης του φυσικού περιβάλλοντος. Από τα δάση μέχρι τους καταρράκτες, κάθε στιγμή ήταν μια ευκαιρία να συνδεθούμε με τη φύση και να ανανεώσουμε τη δέσμευσή μας για την προστασία του περιβάλλοντος.

Πέρα από την απόλαυση της φύσης, οι μαθητές είχαν επίσης την ευκαιρία να συζητήσουν σχετικά με τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει το περιβάλλον μας και να σκεφτούν πώς μπορούν να συμβάλλουν στη διατήρηση της φύσης και του περιβάλλοντος.

Καθώς επιστρέψαμε στο σχολείο, φορτωμένοι με εμπειρίες και νέες γνώσεις, η εκδρομή στην Πάρνηθα αποτέλεσε μια αξέχαστη εμπειρία που μας έδωσε την ευκαιρία να συνδεθούμε με τη φύση και να ανανεώσουμε τη δέσμευσή μας για την προστασία του περιβάλλοντος. Ας συνεχίσουμε να εργαζόμαστε μαζί για έναν κόσμο πιο όμορφο και πιο βιώσιμο για όλους!

20240606 1057021 20240606 1127021 20240606 1146471 20240606 1202411

Κατηγορίες: Δραστηριότητες τμημάτων | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιορτάζοντας την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στην Πάρνηθα (Ε’ τάξη)

Επίσκεψη στον Βοτανικό Κήπο από την Γ΄ και Δ΄ τάξη

Την Τρίτη 4/06/2024 οι Γ’ και Δ’ τάξεις του σχολείου μας επισκέφθηκαν τον Bοτανικό Kήπο Χαϊδαρίου. Εκεί θαύμασαν από κοντά διάφορα είδη φυτών, ενημερώθηκαν για τις καθημερινές προβλέψεις πυρκαγιών από την Πολιτική Προστασία και πληροφορήθηκαν για το τι κάνουμε σε περίπτωση που αντιληφθούμε ότι κάπου έχει πιάσει φωτιά.

Είδαν τη λιμνούλα με τα ψάρια, τη λίμνη με τα  νούφαρα και περπάτησαν δίπλα σε χελωνίτσες. Τέλος, παρακολούθησαν την επίδειξη με τα άγρια πτηνά: τον θαλασσαετό, την κουκουβάγια, το γεράκι, τον μπούφο. Κάποιοι μάλιστα είχαν την ευκαιρία να τα κρατήσουν στα χέρια τους!
Ήταν μια ασυνήθιστη επίσκεψη  στη φύση,  που έμεινε σε όλους αξέχαστη!
13 12 11 10
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στον Βοτανικό Κήπο από την Γ΄ και Δ΄ τάξη

Τελετή βράβευσης στο Πνευματικό Κέντρο Λυκόβρυσης

Την Παρασκευή 31 Μαΐου 2024 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Λυκόβρυσης η τελετή βράβευσης των τμημάτων που συμμετείχαν στον Διεθνή Διαγωνισμό ”Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες”. Το σχολείο μας με τη συμμετοχή του κατάφερε να αποσπάσει το 1ο βραβείο και η περηφάνια αλλά και η συγκίνηση είχαν πλημμυρίσει τον χώρο. Αρχικά, παρουσιάστηκαν όλες οι δράσεις με τις οποίες έλαβαν μέρος τα παιδιά και στη συνέχεια κάθε παιδί ξεχωριστά παρέλαβε το βραβείο του από τη διευθύντρια του σχολείου μας. Ακολούθησε συγχαρητήριο μήνυμα από τη γνωστή Κύπρια τραγουδίστρια, συνθέτρια, στιχουργό και ακτιβίστρια Αλέξια Βασιλείου και τέλος τα παιδιά τραγούδησαν παραδοσιακά τραγούδια με τη συνοδεία της κρητικής λύρας του κ. Γιώργου Σκορδαλού, η συνδρομή του οποίου στάθηκε πολύτιμη. Στον διάδρομο υποδοχής του Πνευματικού Κέντρου υπήρχε μια μικρή, αλλά συμβολική έκθεση των έργων που δημιούργησαν οι μαθητές κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού και η εκδήλωση έκλεισε με ένα μικρό κέρασμα παραδοσιακών κυπριακών κι ελληνικών εδεσμάτων που σε συνδυασμό με το πιο δυνατό  χειροκρότημα όλων, γλύκανε ακόμα περισσότερο τη βραδιά, τις καρδιές μας και την ανάμνηση εκείνης της μέρας.

2 4 3 5 8 1 1 2 1

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τελετή βράβευσης στο Πνευματικό Κέντρο Λυκόβρυσης

“Παλιά επαγγέλματα” – Ομαδική παρουσίαση από τα παιδιά του ΣΤ2

Οι μαθητές του ΣΤ’2 στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και με αφορμή την ενότητα του βιβλίου της Γλώσσας «Τρόποι ζωής και επαγγέλματα» ετοίμασαν μια εξαιρετική παρουσίαση για τα παλιά επαγγέλματα που χάθηκαν στον χρόνο, την οποία μπορεί κανείς να τη δει και σε ηλεκτρονικό βιβλίο.

Τα παιδιά εργάστηκαν ομαδικά, έψαξαν και βρήκαν πληροφορίες και φωτογραφίες για επαγγέλματα που δεν υπάρχουν πια ή τείνουν να εξαφανιστούν και μας ταξιδεύουν πίσω στον χρόνο με νοσταλγική διάθεση για να θυμούνται… οι μεγάλοι και να μαθαίνουν…οι νεότεροι.

Πατήστε πάνω στον σύνδεσμο για να δείτε την παρουσίαση:

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Παλιά επαγγέλματα” – Ομαδική παρουσίαση από τα παιδιά του ΣΤ2