Αρχική » 2023

Αρχείο έτους 2023

Πρόσκληση για τη Γιορτή των Χριστουγέννων !

Οι μαθητές της Β΄ταξης δημιουργούν μια όμορφη
” ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ”.

Σας καλούμε στη σχολική μας γιορτή,που θα γίνει την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 9.00 το πρωί, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Την Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ και ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ζωντανά μια διαδικτυακή ενημέρωση για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου την οποία διοργάνωσε το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου ΙΤΕ και παρακολούθησαν ταυτόχρονα μαθητές από πολλά μέρη της Ελλάδας.

Μέσα από μια διαδραστική παρουσίαση οι μαθητές/τριες έμαθαν πώς θα πλοηγούνται με ασφάλεια στον ψηφιακό κόσμο. Πιο συγκεκριμένα τα θέματα στα οποία έγινε αναφορά είναι:

• η ψηφιακή πολιτειότητα
  • τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις των παιδιών στο διαδίκτυο
  • το block και το report
  • η θετική διαδικτυακή αλληλεπίδραση
  • η προστασία των προσωπικών δεδομένων
  • η υπερβολική ενασχόληση
  • ο διαδικτυακός εκφοβισμός
  • οι επαφές με αγνώστους

IMG 20231218 100320

IMG 20231218 101015 edit 389139635791139

ΔΡΑΣΗ 6 Α΄ ΚΑΙ ΣΤ΄ ΤΑΞΕΩΝ

Λίγο πριν τον ερχομό των Χριστουγέννων, οι μαθητές των Α΄ και ΣΤ΄ τάξεων, ενισχύοντας την εξωστρέφεια του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το Δημαρχείο Λιβαδειάς και το Εμπορικό Επιμελητήριο Λιβαδειάς κι έψαλαν τα κάλαντα . Τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερο ενθουσιασμό και συνεργάστηκαν με κέφι και καλή διάθεση. Ευχήθηκαν σε όλους Καλά Χριστούγεννα και Καλές Γιορτές σκορπίζοντας χαρά κι αισιοδοξία στους δρόμους της πόλης μας!

IMG 20231218 110714 3

IMG 20231218 111233