Ημέρα: 9 Μαρτίου 2020

«Γιορτή χρωμάτων!!!»

Το Σάββατο 7 Μαρτίου στην αυλή μας έγινε γιορτή χρωμάτων…. Με πρωτοβουλία της υπεύθυνης εκπ/κου του Α1 Τμήματος, κ. Ντίνας Παπαθανασίου και την άμεση ανταπόκριση της προέδρου και αρκετών μαμάδων του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας, βάφτηκαν παγκάκια, έγιναν πολύχρωμες διαγραμμίσεις για τους μαθητές, πολύχρωμα παιχνίδια στην αυλή….
Φέρατε την άνοιξη στην αυλή μας και γεμίσατε με χρώματα την καθημερινότητα μας….
Ευχαριστούμε πολύ την πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων κ. Κατερίνα Κότσαλη- Μπόζογλου και τις μαμάδες και μέλη του συλλόγου κ.κ. Τοκατλίδου- Τίγκα Σοφία, Στέφανου- Μασούρα Σοφία, Τζέγκα –Γιάννη Ιωάννα, Λάμπρου- Μελετλίδου Αθηνά, Δαδούκη- Ροδίου Ελένη και Παπαβασιλείου- Αθανασιάδου Γιώτα.

«Ενδοσχολική βία εκφοβισμός»

Την Παρασκευή 6 Μαρτίου, Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού,οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας λένε «ΟΧΙ» στη σχολική βία.
Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (school bullying) είναι ένα φαινόμενο νεανικής παραβατικότητας που εμφανίζεται σε πολλές χώρες του κόσμου. Ο σχολικός εκφοβισμός, προέρχεται από άλλα παιδιά, συνήθως της ίδιας ηλικίας και αποτελεί μορφή επιθετικής συμπεριφοράς, που εμφανίζεται κυρίως στη σχολική πραγματικότητα, με σοβαρές επιπτώσεις για την ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού και του εφήβου και τη διαδικασία της μάθησης.

Το βίντεο που ακολουθεί δίνει χρήσιμες πληροφορίες στα παιδιά για το πώς μπορούν να διαχειριστούν όσο το δυνατόν καλύτερα μια δύσκολη κατάσταση που βιώνουν στον σχολικό χώρο.

«Κλειστό το σχολείο τηνΤετάρτη 11.03.2020»

Την Τετάρτη 11.03.2020 δεν θα γίνουν τα μαθήματα στο σχολείο μας(ολοήμερο δε θα λειτουργήσει) λόγω ενδοσχολικής ημερίδας του συλλόγου διδασκόντων και των συντονιστών εκπαιδευτικού έργου.
Το νηπιαγωγείο θα λειτουργήσει κανονικά.