Ημέρα: 3 Φεβρουαρίου 2020

«Μουσείο Ελληνικού Παραδοσιακού Παιχνιδιού»

Τη Δευτέρα 3 Φεβρουαρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄τάξης επισκέφθηκαν το «Μουσείο Ελληνικού Παραδοσιακού Παιχνιδιού»,στη Θεσσαλονίκη.
Το Μουσείο φιλοξενεί Έκθεση με 320 περίπου παιχνίδια κατασκευασμένα από τον παιδαγωγό Γιώργο Τσιώνα, που είτε παίζονται με εκπληκτική συνέχεια από την ελληνική αρχαιότητα ως τις μέρες μας, είτε είναι δημιούργημα της ανάγκης των παιδιών των προηγούμενων γενεών για παιχνίδι. Σε τρεις αίθουσες εκτίθενται αντίγραφα παιχνίδια της αρχαιοελληνικής και της βυζαντινής εποχής, της νεώτερης Ελλάδας, των λαϊκών πανηγυριών και παιχνίδια προετοιμασίας για την ενήλικη ζωή μαζί με πληροφορίες που επιμελήθηκε η επιστημονική συνεργάτιδα του Μουσείου Χρυσή Τζήκα. Στόχος του Μουσείου είναι: Να γνωρίσουν οι μαθητές τα παιχνίδια του χθες και την εξέλιξή τους στο χρόνο και να τους δοθούν ερεθίσματα για να επιλέξουν τη γόνιμη δράση του παιχνιδιού της παρέας.

«1° ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ – ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΠΡΩΤΗΣ ΘΕΣΗΣ στο 13ο Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκάκι Μαθητών-Μαθητριών Δημοτικών Σχολείων Κεντροδυτικής Μακεδονίας 2020»

Τεράστια επιτυχία από τους μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης που κατέκτησαν την πρώτη θέση σε όλη την Κεντροδυτική Μακεδονία (Καστοριά, Κοζάνη, Φλώρινα, Γρεβενά, Πιερία, Ημαθία, Πέλλα) επί συνόλου 21 Δημοτικών Σχολείων.

Διεξήχθη την Κυριακή 02 Φεβρουαρίου 2020 στην Πτολεμαΐδα , στο ξενοδοχείο ΄΄ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ΄΄.

Απαραίτητη προϋπόθεση για τα σχολεία που πήραν μέρος ήταν να αποτελούνται από τετραμελείς ομάδες μαθητών του ιδίου σχολείου, με την συμμετοχή τουλάχιστον ενός κοριτσιού.

Το Σχολείο μας εκπροσώπησαν οι παρακάτω μαθητές:

• ΔΕΛΗΣΑΒΒΙΔΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ (ΣΤ ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ) (5 ΝΙΚΕΣ ΣΕ 5 ΑΓΩΝΕΣ)
  • ΜΠΟΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ) (5 ΝΙΚΕΣ ΣΕ 5 ΑΓΩΝΕΣ)
  • ΜΠΟΖΟΓΛΟΥ ΑΓΓΕΛΟΣ ( Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ) (4 ΝΙΚΕΣ ΣΕ 5 ΑΓΩΝΕΣ)
  • ΛΙΟΝΑΚΗ ΘΕΟΔΟΣΙΑ (Δ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ) (ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ)
Άξιοι συγχαρητηρίων οι μικροί μας σκακιστές για την προσπάθεια, την αγωνιστικότητα και το ήθος που επέδειξαν, αγωνίστηκαν και προκρίθηκαν επάξια στην Τελική Φάση στο 18ο Σχολικό Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκακιού.