«1° ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ – ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΠΡΩΤΗΣ ΘΕΣΗΣ στο 13ο Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκάκι Μαθητών-Μαθητριών Δημοτικών Σχολείων Κεντροδυτικής Μακεδονίας 2020»

Τεράστια επιτυχία από τους μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης που κατέκτησαν την πρώτη θέση σε όλη την Κεντροδυτική Μακεδονία (Καστοριά, Κοζάνη, Φλώρινα, Γρεβενά, Πιερία, Ημαθία, Πέλλα) επί συνόλου 21 Δημοτικών Σχολείων.

Διεξήχθη την Κυριακή 02 Φεβρουαρίου 2020 στην Πτολεμαΐδα , στο ξενοδοχείο ΄΄ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ΄΄.

Απαραίτητη προϋπόθεση για τα σχολεία που πήραν μέρος ήταν να αποτελούνται από τετραμελείς ομάδες μαθητών του ιδίου σχολείου, με την συμμετοχή τουλάχιστον ενός κοριτσιού.

Το Σχολείο μας εκπροσώπησαν οι παρακάτω μαθητές:

• ΔΕΛΗΣΑΒΒΙΔΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ (ΣΤ ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ) (5 ΝΙΚΕΣ ΣΕ 5 ΑΓΩΝΕΣ)
  • ΜΠΟΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ) (5 ΝΙΚΕΣ ΣΕ 5 ΑΓΩΝΕΣ)
  • ΜΠΟΖΟΓΛΟΥ ΑΓΓΕΛΟΣ ( Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ) (4 ΝΙΚΕΣ ΣΕ 5 ΑΓΩΝΕΣ)
  • ΛΙΟΝΑΚΗ ΘΕΟΔΟΣΙΑ (Δ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ) (ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ)
Άξιοι συγχαρητηρίων οι μικροί μας σκακιστές για την προσπάθεια, την αγωνιστικότητα και το ήθος που επέδειξαν, αγωνίστηκαν και προκρίθηκαν επάξια στην Τελική Φάση στο 18ο Σχολικό Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκακιού.