ΚΠΕ Μακρινίτσας

Την Πέμπτη 1 Νοεμβρίου οι μαθητές της Γ’ και Δ’ τάξης, με την συνοδεία των δασκάλων τους και της διευθύντριας του σχολείου, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Μακρινίτσας. Το πρόγραμμα “Δάσος: περπατώ, εξερευνώ και μαθαίνω” υλοποιήθηκε σε κοντινό δάσος της περιοχής της Μακρινίτσας και είχε ως στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές τη λειτουργία και τη σημαντικότητα του οικοσυστήματος του δάσους. Με βιωματικές και ομαδικές δραστηριότητες, οι μαθητές ανακάλυψαν τους βιοτικούς και αβιοτικούς παράγοντες που συνθέτουν το δασικό οικοσύστημα, κατανόησαν τη φωτοσύνθεση, τις τροφικές αλυσίδες, την χλωρίδα, την πανίδα καθώς και τις συνέπειες από την καταστροφή του δάσους. ήταν ένα πραγματικά ενδιαφέρον, χρήσιμο και απολαυστικό πρόγραμμα, μια ανεκτίμητη απόδραση… με πρωταγωνιστές τα παιδιά  !!!

IMG_20181106_095850 (1)

Η γλαστρούλα μας

Στην ευέλικτη ζώνη τα πρωτάκια μας μίλησαν για τον εαυτό τους, έγραψαν επίθετα που τα χαρακτηρίζουν κι έφτιαξαν το λουλουδάκι τους. Έτσι δημιουργήσαμε τη γλαστρούλα μας