ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

ALEXANDER THE GREAT2

Flag Counter Από 30-12-13

——————————————————————————————————

Αν επιθυμείτε μεγαλύτερα γράμματα, γυρίστε τη ροδέλα στο ποντίκι προς τα εμπρός, με πατημένο συγχρόνως το πλήκτρο Ctrl

Για γρήγορο άνοιγμα των εικόνων, αρχείων, συνδέσμων,  κάντε δεξί κλικ και επιλέξτε «Ανοιγμα δεσμού σε νέα καρτέλα»

Αν δυσκολεύεστε να βρείτε μια δημοσίευση, δείτε το βίντεο Αναζήτηση Οργάνωση Δημοσιεύσεων

Συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ (UNHCR)

Λήψη αρχείου

Χριστουγεννιάτικο Δέντρο Ευχών (e-Christmas Wishing Tree) για τα παιδιά του Παιδικού Χωριού SOS Πλαγιαρίου

Το Τμήμα Προγραμμάτων και Δια Βίου Μάθησης της Διεύθυνσης Παιδείας του Δήμου Θεσσαλονίκης, εν όψει των εορτών των Χριστουγέννων και του Νέου Έτους, θέλοντας να στείλουν μήνυμα αισιοδοξίας και ευαισθητοποίησης, δημιούργησαν το Χριστουγεννιάτικο Δέντρο Ευχών (e-Christmas Wishing Tree).

Με σύνθημα “ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΕΥΧΕΣ ΤΟ e-CHRISTMAS WISHING TREE καλούμε όλους τους μαθητές, γονείς-κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς των σχολείων του Δήμου Θεσσαλονίκης (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια – Ε.Π.Α.Λ.) να στείλουν τις ευχές τους στα παιδιά του Παιδικού Χωριού SOS Πλαγιαρίου, ανεβάζοντας στο https://opengov.thessaloniki.gr/xmas/ κείμενα, ζωγραφιές, εικόνες και βίντεο.

Λήψη αρχείου

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4823 (3/8/2021)

Αναβάθμιση του σχολείου, ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών και άλλες διατάξεις.

ΓΙΟΡΤΗ (ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΜΝΗΜΗΣ) ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Παρουσίαση του χρονικού μέσω PowerPoint:  Γιορτη πολυτεχνειου

17η Νοέμβρη 1973 – Οι τελευταίες ώρες και η εισβολή του τάνκ.

Oι νεκροί του Πολυτεχνείου | Μηχανή του χρόνου (28/1/2017)

untitled 3

Φωτογραφίες από την εκδήλωση στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

IMG 4810 IMG 4814IMG 4809

Πρώτη Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς: 2020-2021)

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ

Λήψη αρχείου

Για τον γονέα ή κηδεμόνα που ενδιαφέρεται να δηλώσει τον μαθητή / μαθήτρια για ενισχυτική διδασκαλία επιλέγοντας τα παρακάτω μαθήματα:

1. Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία 2. Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία 3. Μαθηματικά 4. Φυσική 5. Χημεία 6. Αγγλικά

Για συμπλήρωση της υπεύθυνης δήλωσης κάντε κλικ στο σύνδεσμο: Υπόδειγμα_1 αίτησης_δήλωσης μαθημάτων 2021_22

Η λειτουργία του «edupass.gov.gr»

Από τη Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021 τίθεται σε λειτουργία για τις δημόσιες σχολικές μονάδες η πλατφόρμα edupass.gov.gr, η οποία αποτελεί ένα επιπλέον εργαλείο για την υγειονομική θωράκιση της δια ζώσης λειτουργίας των δημόσιων εκπαιδευτικών δομών. Χάρη στο edupass.gov.gr o Διευθυντής της σχολικής μονάδας θα μπορεί ανά πάσα στιγμή να επιβεβαιώνει ότι εντός της σχολικής μονάδας βρίσκονται μόνο πρόσωπα (μαθητές/τριες, εκπαιδευτικοί/μέλη Ε.Ε.Π.-Ε.Β.Π., επισκέπτες), τα οποία πληρούν τις προϋποθέσεις φυσικής παρουσίας στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία.

H πλατφόρμα αφορά επί του παρόντος μόνο τις σχολικές μονάδες της δημόσιας πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και ειδικής αγωγής. Στην πλατφόρμα ενσωματώνονται όλες οι λειτουργίες του self-testing.gov.gr και η διαδικασία έκδοσης της Σχολικής Κάρτας για COVID-19. Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που φοιτούν σε ιδιωτικές σχολικές μονάδες θα εξακολουθήσουν να δηλώνουν το αποτέλεσμα των self-test στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr και να εκδίδουν την Σχολική Κάρτα για COVID-19, ακολουθώντας την ιδία ακριβώς διαδικασία που ακολουθούν μέχρι και σήμερα.

Επισημαίνεται ότι το self-test που πρέπει να δηλωθεί στις 28-29/10/2021 από τους γονείς/κηδεμόνες μαθητών που φοιτούν σε δημόσιες σχολικές μονάδες  θα δηλωθεί -για τελευταία φορά- στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr.

Υπόχρεοι υποβολής στην πλατφόρμα edupass.gov.gr δήλωσης συμμετοχής με φυσική παρουσία στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία στις δημόσιες σχολικές μονάδες είναι: (α) οι μαθητές/τριες, (β) το εκπαιδευτικό προσωπικό και μέλη Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.), (γ) κάθε άλλο φυσικό πρόσωπο, που συμμετέχει με φυσική παρουσία σε κάθε είδους εκπαιδευτική διαδικασία που διενεργείται εντός των χώρων της δημόσιας εκπαιδευτικής δομής («επισκέπτες»), όπως για παράδειγμα φοιτητές/τριες που πραγματοποιούν πρακτική άσκηση στη σχολική μονάδα.

Οι υπόχρεοι ή οι γονείς/κηδεμόνες τους εισέρχονται στην πλατφόρμα και δηλώνουν την πρόθεση φυσικής παρουσίας τους στους χώρους της σχολικής μονάδας, ζητώντας να αποστέλλεται στη θυρίδα της σχολικής μονάδας τους η κατάστασή τους.

Α) Σε περίπτωση που έχουν εμβολιασθεί ή που έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου η δήλωση αυτή πρέπει να γίνει μία μόνο φορά και

Β) σε περίπτωση υποβολής σε διαγνωστικό (rapid/PCR) ή αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test), όσες φορές απαιτείται από το εκάστοτε ισχύον πλαίσιο, π.χ. για τους μαθητές που δεν έχουν εμβολιασθεί/νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου η αντίστοιχη δήλωση στο edupass.gov.gr πρέπει να υποβάλλεται δύο φορές την εβδομάδα.

Ακολουθεί παράδειγμα χρήσης της πλατφόρμας Edupass:

Λήψη αρχείου

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (30 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1944)

Μαρτυρία Νίκου Μπακόλα(Αρχεία ΕΡΤ)

Διάφορες Μαρτυρίες(Αρχεία ΕΡΤ)

Απαγορευμένη Απελευθέρωση

Προδημοσίευση απο το βιβλίο του Μιχάλη Τρεμόπουλου

ΕΟΡΤΗ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

Επέτειος 28ης Οκτωβρίου 1940 (Η Μηχανή του Χρόνου)

Η Παρουσίαση της εκδήλωσης δίνεται στο παρακάτω  Powerpoint  28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940 – Ενσωματωμένος ήχος ΝΕΟ

Ακούστε το Απολυτίκιο Αγίου Δημητρίου κάνοντας το κατάλληλο κλίκ.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση στο σχολείο.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ (ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ)

Η Μηχανή του χρόνου: Ο Μακεδονικός Αγώνας, Μακεδονομάχοι

Από τον Μακεδονικό Αγώνα στην απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης (26 Οκτωβρίου 1912)