19ο Δημοτικό Νέας Ιωνίας

Ιστοσελίδα 19ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ιωνίας

Καλωσορίσατε

Σεπ 20231

Σας καλωσορίζουμε στον ιστότοπο του 19ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ιωνίας. Στον ιστότοπο μας θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο. Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες και κατηγορίες για να μάθετε περισσότερα. Μπορείτε να βρείτε χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς  του σχολείου, τον κανονισμό λειτουργίας, τις δράσεις του σχολείου και στοιχεία επικονωνίας. Αν θέλετε να δείτε τις ανακοινώσεις της διεύθυνσης του σχολείου για το σχολικό έτος 2023-24 μπορείτε να επισκεφτείτε την κατηγορία “Σημαντικές ανακοινώσεις”.

Φροντίζω το σχολείο μου

Απρ 202419

Την Πέμπτη 18/4/2024 οι μαθητές/τριες του Δ2 και Ε1 πήραν την πρωτοβουλία να συνεργαστούν για να καθαρίσουν τον κήπο του σχολείου και να τον στολίσουν με ωραίες αφίσες που μας θυμίζουν πόσο σημαντικό είναι να διατηρούμε το περιβάλλον καθαρό.

Υπεύθυνες τμημάτων

Κουρουμιχάκη Σοφία

Χαντζάκου Δήμητρα

Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων

Απρ 202418

Την Πέμπτη 18/4/2024 οι μαθητές/τριες της Γ τάξης παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων», το οποίο οργανώθηκε από το Κωνσταντοπούλειο Νοσοκομείο Νέας Ιωνίας σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί

Μακρή Ξένια

Κόζανα Γεωργία

Όχι στο κάπνισμα

Απρ 202418

Την Τρίτη 16/4/2024 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτικό πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών της ΣΤ τάξης ως προς τις επιπτωσεις του καπνισματος. Ευχαριστούμε τις κυρίες Γεωργούλη Μαρία και Τίγκου Παρασκευή (Επισκέπτριες Υγείας, Κωνσταντοπούλειο Νοσοκομείο Νέας Ιωνίας) για την ενημέρωση που μας έκαναν.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί

Γεωργοπούλου Χριστίνα

Κωστέρια Στεφανία

Επίσκεψη της Δ τάξης στον αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης

Απρ 202414

Την Παρασκευή 12/4/2024 οι μαθητές/τριες της Δ τάξης επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης και ξεναγήθηκαν στην περιοχή.

Εκπαιδευτικοί-συνοδοί

Χαντζάκου Δήμητρα

Βορδοναράκη Μίνα

Κουφακέα Ιωάννα

Μπούση Έφη

Φραγκούλης Γιάννης

Παγκόσμια Hμέρα Παιδικού Βιβλίου

Απρ 202410

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, για μια εβδομάδα υπάρχουν βιβλία στο προαύλιο του σχολείου, τα οποία μπορούν τα παιδιά να διαβάσουν, να φυλλομετρήσουν στη διάρκεια του διαλείμματος και να τα αφήσουν πάλι στο τραπέζι. Είναι βιβλία λογοτεχνικά και γνώσεων για όλες τις ηλικίες των μαθητών και κάποια από αυτά ανανεώνονται κάθε μέρα. Τα παιδιά απολαμβάνουν την δραστηριότητα και παρουσιάζουν μία πολύ ωραία εικόνα, καθώς είναι πολύ ωραίο να βλέπεις παιδιά να ξεφυλλίζουν βιβλία την ώρα του διαλείμματος.

Ημέρα Φιλοζωίας-Τα ζωάκια πάνε σχολείο

Απρ 20244

Με αφορμή την ημέρα Φιλοζωίας, οι τάξεις σήμερα φιλοξένησαν ζωάκια. Τα παιδιά έφεραν ζωάκια και μας έκαναν παρέα στο μάθημα και στο προαύλιο. Τα παιδιά χάρηκαν, έπαιξαν, ανέλαβαν την ευθύνη της επίβλεψης των ζώων και το προαύλιο είχε άλλο κλίμα, καθώς γέμισε αγκαλιές, χάδια και πολλή αγάπη για τα ζωάκια που φιλοξενήθηκαν. Ανάμεσα στα ζωάκια που φιλοξενήθηκαν ήταν και ο Mike, o εκπαιδευόμενος σκύλος θεραπείας, o όποιος πέρασε από τάξη σε τάξη και οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να τον γνωρίσουν και να ενημερωθούν για τη χρησιμότητα των σκύλων θεραπείας.

Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Απρ 20242

Την Δευτέρα 1/4 /2024 οι μαθητές/τριες της Γ τάξης επισκέφθηκαν το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, ξεναγήθηκαν στις εκθέσεις του και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Εικόνες από τη Μυθολογία-Θεοί και Ήρωες».

Εκπαιδευτικοί-συνοδοί

Μακρή Ξένια

Κόζανα Γεωργία

Εορτασμός της επετείου της 25ης Μαρτίου

Μαρ 202422

Μια πολύ όμορφη γιορτή προς τιμήν των ηρώων του 1821 πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές/τριες της Γ τάξης την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι κύριες Κόζανα Γεωργία και Μακρή Ξένια και την επιμέλεια των τραγουδιών η κυρία Μήλλα Καίτη. Ευχαριστούμε την θεατρολόγο του σχολείου, κυρία Παπασπυράτου Ελίζα, για τις συμβουλές της, τον κύριο Μπέλλο Θωμά για την συνδρομή του στον στολισμό της αίθουσας και τον κύριο Φραγκούλη Γιάννη για την τεχνική υποστήριξη.

Λήξη προγράμματος κολύμβησης

Μαρ 202421

Την Πέμπτη 21/3/2024 ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα εκμάθησης κολύμβησης των μαθητών/τριών της Γ τάξης. Κατά την ολοκλήρωση του προγράμματος κυριάρχησε το σύνθημα «Είμαστε κολυμβητές τώρα» , το οποίο πλαισιώθηκε από την έκδηλη χαρά των μαθητών/τριών.

Αφιέρωμα στον Οδυσσέα Ελύτη

Μαρ 202421

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ποίησης, οι μαθητές/τριες του Α2 διάβασαν και επεξεργάστηκαν ποιήματα του Οδυσσέα Ελύτη, ο οποίος ήταν ένας από τους σπουδαιότερους ποιητές μας που τιμήθηκε με βραβείο Νόμπελ Λογοτεχνίας το 1979. Στη συνέχεια έφτιαξαν όμορφους χαρταετούς-σύμβολο της ελευθερίας και της ελπίδας-και πάνω τους έγραψαν στίχους του ποιητή.

Την επιμέλεια της δραστηριότητας είχαν οι κυρίες Στέλλα Γιάκα και Ηλέκτρα Κρίνα.

« Παλιότερα άρθρα

Σαν σήμερα

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.

Μετάφραση

Το 19ο Δημοτικό Νέας ιωνίας βρίσκεται στην οδό:

Αγίας Αναστασίας 4
Ταχ. Κώδ.: 142 32