19ο Δημοτικό Νέας Ιωνίας

Ιστοσελίδα 19ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ιωνίας

Καλωσορίσατε

Σεπ 20231

Σας καλωσορίζουμε στον ιστότοπο του 19ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ιωνίας. Στον ιστότοπο μας θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο. Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες και κατηγορίες για να μάθετε περισσότερα. Μπορείτε να βρείτε χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς  του σχολείου, τον κανονισμό λειτουργίας, τις δράσεις του σχολείου και στοιχεία επικονωνίας. Αν θέλετε να δείτε τις ανακοινώσεις της διεύθυνσης του σχολείου για το σχολικό έτος 2023-24 μπορείτε να επισκεφτείτε την κατηγορία “Σημαντικές ανακοινώσεις”.

Εορτασμός της επετείου της 25ης Μαρτίου

Μαρ 202422

Μια πολύ όμορφη γιορτή προς τιμήν των ηρώων του 1821 πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές/τριες της Γ τάξης την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι κύριες Κόζανα Γεωργία και Μακρή Ξένια και την επιμέλεια των τραγουδιών η κυρία Μήλλα Καίτη. Ευχαριστούμε την θεατρολόγο του σχολείου, κυρία Παπασπυράτου Ελίζα, για τις συμβουλές της, τον κύριο Μπέλλο Θωμά για την συνδρομή του στον στολισμό της αίθουσας και τον κύριο Φραγκούλη Γιάννη για την τεχνική υποστήριξη.

Λήξη προγράμματος κολύμβησης

Μαρ 202421

Την Πέμπτη 21/3/2024 ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα εκμάθησης κολύμβησης των μαθητών/τριών της Γ τάξης. Κατά την ολοκλήρωση του προγράμματος κυριάρχησε το σύνθημα «Είμαστε κολυμβητές τώρα» , το οποίο πλαισιώθηκε από την έκδηλη χαρά των μαθητών/τριών.

Αφιέρωμα στον Οδυσσέα Ελύτη

Μαρ 202421

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ποίησης, οι μαθητές/τριες του Α2 διάβασαν και επεξεργάστηκαν ποιήματα του Οδυσσέα Ελύτη, ο οποίος ήταν ένας από τους σπουδαιότερους ποιητές μας που τιμήθηκε με βραβείο Νόμπελ Λογοτεχνίας το 1979. Στη συνέχεια έφτιαξαν όμορφους χαρταετούς-σύμβολο της ελευθερίας και της ελπίδας-και πάνω τους έγραψαν στίχους του ποιητή.

Την επιμέλεια της δραστηριότητας είχαν οι κυρίες Στέλλα Γιάκα και Ηλέκτρα Κρίνα.

Απόκριες στο σχολείο

Μαρ 202415

Την Παρασκευή 15/3/2024, οι μαθητές/τριες του σχολείου γιόρτασαν τις Απόκριες με γέλια, τραγούδι και χορό και χάρηκαν ψάχνοντας τις κρυμμένες μάσκες στο παιχνίδι του χαμένου θησαυρού. Τις εντυπώσεις έκλεψαν οι αυτοσχέδιες αποκριάτικες στολές παιδιών και εκπαιδευτικών που ήταν φτιαγμένες με φαντασία και χιούμορ.

Εργαστήριο κατασκευής Αρλεκίνου

Μαρ 202415

Την Παρασκευή 15/3/2024, οι μαθητές/τριες της ΣΤ τάξης παρακολούθησαν εργαστήριο κατασκευής Αρλεκίνου μαζί με τους μικρούς τους φίλους από τη Β τάξη. Την επιμέλεια της δραστηριότητας είχαν οι κυρίες Κωστέρια Στεφανία, Γεωργοπούλου Χριστίνα, Καραλή Αμαλία και Παρουτσή Ελένη.

Πανελλήνια Ημέρα Κατά της Βίας στο Σχολείο

Μαρ 20248

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο, το σχολείο μας γέμισε με τις αφίσες και τα μηνύματα των μαθητών. Συγχαρητήρια στα παιδιά και στους εκπαιδευτικούς που προσέγγισαν με αυτόν τον δημιουργικό τρόπο ένα θέμα που μας αγγίζει όλους και μας υπενθύμισαν πόσο σημαντική είναι η εξάλειψη της σχολικής βίας.

Δράση ενάντια στη σχολική βία – ΣΤ1

Μαρ 20247

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο οι μαθητές/τριες του Στ1 εργάστηκαν σε ομάδες και μας πέρασαν τα μηνύματα τους μέσα από ωραίες αφίσες.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός

Κωστέρια Στεφανία

Η ομορφιά της διαφορετικότητας

Μαρ 20247

Την Τετάρτη 6/3/24, οι μαθητές/τριες της Γ τάξης, συμμετείχαν στη  βιωματική παράσταση «Η ομορφιά της διαφορετικότητας» από την εταιρεία «ΧΡΟΝΟΣ- ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ» . Τα παιδιά έκαναν ένα ταξίδι στους πολιτισμούς άλλων χωρών,  γνωρίζοντας τα φαγητά,  τους παραδοσιακούς χορούς και τα παιχνίδια κάθε χώρας. Έπαιξαν, διασκέδασαν, χάρηκαν και κατάλαβαν ότι η αγάπη ενώνει όλους τους λαούς.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων – Γ2

Μαρ 20246

Οι μαθητές/τριες του Γ2 στα πλαίσια των Εργαστήριων Δεξιοτήτων, έμαθαν για την Παγκόσμια, Τοπική, Υλική και Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά, συνέλεξαν φωτογραφίες, ζωγράφισαν μνημεία και δημιούργησαν μία όμορφη θεματική συλλογή.

Επίσκεψη της Δ τάξης στο Μουσείο Ηρακλειδών

Μαρ 20246

Την Τρίτη 5/3/2024 οι μαθητές/τριες της Δ τάξης επισκέφθηκαν το Μουσείο Ηρακλειδών και παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Εκπαιδευτικοί- Συνοδοί

Χαντζάκου Δήμητρα