“Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα και στην Κύπρο. Στο χτες, στο σήμερα , στο αύριο”

Το σχολικό έτος 2023-3024 το σχολείο μας συμμετείχε στο Δίκτυο Συνεργατικών Σχολείων «Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα και την Κύπρο. Στο χτες, στο σήμερα στο αύριο», όπου σχολεία (Δημοτικά και Νηπιαγωγεία) παρουσίασαν τον τόπο τους και τις ομορφιές τους.

Συνεργαζόμενοι με τους /τις  μαθητές/τριες του 3ου Ν/Γ Κομοτηνής και του 22ου Ν/Γ Ρόδου και τις εκπαιδευτικούς τους, και «Ταξιδεύοντας  μαγικά από το Βορρά στο Νότο», γνωρίσαμε νέους φίλους, καθώς και έθιμα και μνημεία  του τόπου μας.

Το ταξίδι μας ολοκληρώθηκε με τη δημιουργία ενός συνεργατικού παραμυθιού. «Η ιστορία του αέρινου χαρταετού» δημιουργήθηκε και εικονογραφήθηκε από τα παιδιά των τριών συνεργαζόμενων σχολείων, μεταφράστηκε σε τρεις γλώσσες (αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά) και θα δημοσιευθεί στην ηλεκτρονική εφημερίδα του Δικτύου.

Ευχαριστούμε θερμά την εκπαιδευτικό κλάδου ΠΕ 06 Αγγλικών του σχολείου μας  κ. Μαρία Παπασημακοπούλου για την μετάφραση  του συνεργατικού παραμυθιού  μας στα αγγλικά.

Στον παρακάτω σύνδεσμο  μπορείτε να δείτε συγκεντρωτικά το παραγόμενο υλικό  του Προγράμματος.