“Βήματα για τη ζωή”

Οι δραστηριότητες που υλοποιήθηκαν στα πλαίσια του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων «Βήματα για τη ζωή», το σχολικό έτος 2023-2024, παρείχαν στα παιδιά την ευκαιρία

• Να εξερευνήσουν τις συνέπειες των αποφάσεών τους σε ασφαλές περιβάλλον και με αυτόν τον τρόπο να βελτιώσουν τη δεξιότητα ανεύρεσης κατάλληλων λύσεων.
  • Να μάθουν τον τρόπο να λύνουν τα προβλήματά τους μόνα τους. Να συνειδητοποιήσουν ότι υπάρχουν περισσότεροι του ενός τρόπου να λύσουν ένα πρόβλημα και να μην παραιτούνται εύκολα.
  • Να διερευνήσουν τις πιθανές συνέπειες μιας συγκεκριμένης λύσης ενός προβλήματος, κατανοώντας την αλληλουχία των γεγονότων, αναπτύσσοντας την επαγωγική τους σκέψη και παρακινώντας τα  να εξετάσουν αν μια ιδέα είναι καλή ή όχι.