“Οι κάλτσες μας αλλιώς!!- Όλοι ίσοι, Όλοι διαφορετικοί!”

6 Μαρτίου 2024, Πανελλήνια Ημέρα  κατά της Βίας και του Σχολικού Εκφοβισμού, και στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν ποικίλες  σχετικές δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης

Συμμετέχοντας στη Δράση του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ξάνθης “Έκφραση”, το 1ο Πρωινό Τμήμα  του σχολείου μας υλοποίησε το καινοτόμο πρόγραμμα “Οι κάλτσες μας αλλιώς, όλοι ίσοι, όλοι διαφορετικοί”,  μια βραχεία παρέμβαση που στοχεύει στην πρόληψη του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού μέσα από την ευαισθητοποίηση των παιδιών  στις έννοιες της  διαφορετικότητας και της μοναδικότητας.

Μέσα από ευχάριστες δραστηριότητες τα παιδιά ενισχύθηκαν  στο να αναγνωρίσουν την μοναδικότητα τόσο την δική τους όσο και των γύρω τους, να συνειδητοποιήσουν πόσο σημαντικό είναι κάθε παιδί στο σχολείο  “να είναι ο εαυτός του”  και να νιώθει ότι  αποτελεί  σημαντικό μέλος της ομάδας χωρίς να φοβάται μην γίνει αντικείμενο οποιασδήποτε εκφοβιστικής συμπεριφοράς,  και τέλος να  κατανοήσουν  πως η ανθρωπιά, η αλληλεγγύη, το “νοιάξιμο”  του ενός για τον άλλο μέσα σε μια ομάδα συνδέεται άμεσα με το ατομικό συναίσθημα της χαράς και της ευτυχίας.

καλτσες3             καλτσες2