“Το Παπάκι Πάει..”

Τα τελευταία χρόνια παγκοσμίως  καταγράφονται περιπτώσεις εξαφανίσεων παιδιών και μολονότι φαίνεται να μην εμφανίζει η χώρα μας αυτό το έντονο φαινόμενο σε σχέση με τα υπόλοιπα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης,  οι εξαφανίσεις ανηλίκων  παιδιών κάτω των έξι (6) ετών που έχουν χαθεί χωρίς  να έχει προσδιοριστεί ο λόγος (π χ μικρά παιδιά που παίζουν και χάνονται γιατί δε μπορούν να βρουν το δρόμο του γυρισμού),  προβλημάτισε το εκπαιδευτικό προσωπικό της σχολικής μας μονάδας. Δεδομένου ότι όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο το παιδί τραυματίζεται ψυχικά όπως αν απαχθεί από κάποιον άγνωστο,  κρίθηκε αναγκαία η  εφαρμογή ενός καινοτόμου Προγράμματος Αγωγής Υγείας, με σκοπό την εκπαίδευση των παιδιών σε σωστούς τρόπους αντίδρασης σε περίπτωση εξαφάνισής  τους.

Συγκεκριμένα,  με το πρόγραμμα  “Το παπάκι πάει..” στοχεύσαμε στην ενίσχυση των γνώσεων και δεξιοτήτων των παιδιών σε συνθήκες που χάνουν τον προσανατολισμό τους, ώστε να έχουν αυξημένη επίγνωση των κινδύνων και να βρίσκονται σε ετοιμότητα.

Μετά τη σχετική  επιμόρφωση των  εκπαιδευτικών της σχολικής  μας μονάδας   από  την Ακαδημία Εκπαίδευσης & Επιμόρφωσης Smile Academy του  Οργανισμού “Το Χαμόγελο του Παιδιού”, προχωρήσαμε στην υλοποίηση του Προγράμματος “Το Παπάκι Πάει..” εφαρμόζοντας (5) πέντε  δίωρες Συναντήσεις  εκπ/κών -μαθητών  κατά το διάστημα Απριλίου-Μαΐου 2023 που αφορούσαν:

Κατασκευή “κούκλας-βοηθού” από τα παιδιά

Αφήγηση παραμυθιού

Παράσταση κουκλοθεάτρου

Δραστηριότητες εμβάθυνσης

Παρουσίαση της νέας γνώσης από τα παιδιά

4 3 2 1

Μετά την ολοκλήρωση του Προγράμματος διαπιστώθηκε ότι ο αρχικός μας στόχος επιτεύχθηκε στο μέγιστο βαθμό.  Ο  διαδραστικός-βιωματικός τρόπος  εφαρμογής των δραστηριοτήτων, που προκάλεσαν  το ενδιαφέρον των παιδιών και  την ενεργό συμμετοχή τους σε αυτές, συνέβαλαν στην ενημέρωση και  εκπαίδευσή των μαθητών/τριών μας σε θέματα προστασίας του εαυτού τους  σε περίπτωση που βρεθούν σε κίνδυνο, όπως είναι η περίπτωση της εξαφάνισης,  και συνοψίζονται  στο παρακάτω  ψηφιακό αρχείο ήχου με το τραγούδι που έμαθαν  και τραγούδησαν  τα ίδια   τα παιδιά, όπου  περιέχονται οι προτεινόμενες αντιδράσεις και ενέργειες  σε περίπτωση που χαθούν.

“Τραγουδώ και δεν ξεχνώ…”

ΕΔΩ  θα δείτε προτεινόμενες από  “Το Χαμόγελο του παιδιού”  αντιδράσεις και ενέργειες γονέων σε περίπτωση εξαφάνισης του παιδιού τους.