Επιδαπέδια παιχνίδια στην αυλή του σχολείου μας

Την Τρίτη 9/5/2023,  γονείς των μικρών μαθητών/τριών μας   ήρθαν νωρίς το πρωί  στο σχολείο με κέφι και διάθεση. Σε συνεργασία με το σχολείο, δουλεύοντας ομαδικά με μεράκι και υπομονή, αφιερώνοντας ένα μεγάλο μέρος του ελεύθερου χρόνου τους, “ξεδίπλωσαν” το καλλιτεχνικό τους ταλέντο και σχεδίασαν επιδαπέδια παιχνίδια στην αυλή του σχολείου μας.

Ευχαριστούμε από καρδιάς  όλους τους γονείς που συμμετείχαν   και ιδιαίτερα την κ. Ειρήνη Γκόγκα για την σημαντική συνδρομή της στην υλοποίηση της δράσης.

IMG 20230509 110352IMG 20230509 110331 IMG 20230509 101644IMG 20230509 110606

Μικροί κηπουροί σε δράση

“Ο Μάιος μας έφτασε..” και οι μικροί μας κηπουροί αποφάσισαν να φροντίσουν και να ανανεώσουν τα φυτά της αυλής του σχολείου μας.  Καθάρισαν τα ξερά χορταράκια, φύτεψαν νέα λουλουδάκια, τα σκάλισαν, τα πότισαν.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Αρετή Γουσγουριώτη, μητέρα νηπίου του σχολείου μας, για την προμήθεια των νέων φυτών.

κηπ5κηπ4κηπ3κηπ2κηπ1

“Τρώω έξυπνα, νιώθω καλά”

Την  Τετάρτη 3/5/2023  πραγματοποιήθηκε δράση  ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των μαθητών/τριών του Νηπιαγωγείου μας στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας με τίτλο “Τρώω έξυπνα, νιώθω καλά” που σχεδιάστηκε από το Γενικό Νοσοκομείο Ξάνθης σε συνεργασία με τη Δ/νση Δημόσιας Υγείας της 4ης ΥΠΕ και τη Δ/νση Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας του Υπουργείου Υγείας, με ομιλήτριες  της ιατρό Παπανικολάου Μαρία, Επιμελήτρια Α’ Παιδιατρικής και Παπαποστόλου Μαρία, ειδικευόμενη Παιδιατρικής του Γενικού Νοσοκομείου Ξάνθης. Τα παιδιά παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παρουσίαση  και συμμετείχαν ενεργά στη συζήτηση που ακολούθησε.

γνξ2 γνξ1