e Twinning Έργο- “Οι γιορτές της Άνοιξης”

Στα πλαίσια υλοποίησης του Σχεδίου Δράσης της σχολικής μας μονάδας για το  σχολικό έτος  2021-2022, οι μαθητές/τριες  των τμημάτων του σχολείου μας μέσα στην ασφαλή πλατφόρμα του e twinning  είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν, να αλληλοεπιδράσουν  και να συμβάλλουν στη δημιουργία ενός  τελικού κοινού, συνεργατικού έργου με  μαθητές/τριες άλλων Νηπιαγωγείων της πόλης μας.

Αρχικά ζωγράφισαν  και παρουσίασαν τον εαυτό τους, ανάρτησαν (με τη βοήθεια των εκπ/κών) και σχολίασαν ομαδικές εργασίες με θέμα  τις «Γιορτές της Άνοιξης».  Στη συνέχεια  ψήφισαν την αγαπημένη τους γιορτή σε μια συνεργατική πλατφόρμα δημοσκόπησης. Τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας σχολιάστηκαν από τα παιδιά, ενώ προέκυψε και η  αγαπημένη γιορτή στο σύνολο των συμμετεχόντων μαθητών/τριών.

Τέλος, τα νήπια ζωγράφισαν τη γιορτή που ψήφισαν  ως την αγαπημένη τους και οι ζωγραφιές τους αποτέλεσαν τους πίνακες ζωγραφικής του ψηφιακού  μουσείου που δημιουργήθηκε  και αναρτήθηκε στη σχετική σελίδα του  e Twinning  έργου.

Πατώντας  τον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε κι εσείς να περιηγηθείτε στο Ψηφιακό Μουσείο των Γιορτών της Άνοιξης