Έναρξη σχολικού έτους – Αγιασμός

Σεπ 202111

Αγαπητοί γονείς,

Σας ευχόμαστε καλή και γόνιμη σχολική χρονιά με υγεία και δύναμη.   Η έναρξη του σχολικού έτους 2021-22 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021.

Ο καθιερωμένος αγιασμός θα γίνει τη Δευτέρα 13/9/2021 στις 9:00 π.μ., αλλά οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο στις  8:45 π.μ. και θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού, σύμφωνα με τον προγραμματισμό του σχολείου μας .

Οι γονείς  δε θα εισέλθουν στο χώρο του σχολείου.

Όλοι οι μαθητές θα πρέπει να έχουν υποβληθεί σε αυτοδιαγνωστικό τεστ (self-test), το οποίο πρέπει να έχει γίνει εντός του προηγούμενου 24ώρου και να έχει δηλωθεί. (Εξαιρούνται, τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου.)

Όλοι οι μαθητές θα έρθουν στο σχολείο φορώντας μάσκα.

Οι μαθητές των Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων θα εισέλθουν στις αίθουσες, όπου θα τους περιμένουν οι εκπαιδευτικοί και όλοι απαραιτήτως θα φορούν μάσκα.

Οι μαθητές της Α΄  τάξης θα παραμείνουν στο προαύλιο σύμφωνα με τις οδηγίες που θα λάβουν από τους εκεί παρευρισκόμενους εκπαιδευτικούς. Θα γίνει η κατανομή των μαθητών στα τμήματα και θα γνωρίσουν τις δασκάλες τους. Στη συνέχεια θα εισέλθουν στις αίθουσές τους φορώντας απαραίτητα μάσκα.

Η είσοδος για τους μαθητές του δημοτικού θα είναι η Νοτιοδυτική , ενώ από την Ανατολική είσοδο θα εισέλθουν τα νήπια.

Τα παιδιά θα αποχωρήσουν αμέσως μετά τον αγιασμό, ως εξής:

Α΄, Β΄, Γ΄,  τάξεις από την Νοτιοδυτική εξώπορτα.

Δ΄, Ε΄, ΣΤ ΄, τάξεις από την Ανατολική εξώπορτα.

Τα αδέρφια θα αποχωρούν μαζί από την Ανατολική εξώπορτα.

Η προσέλευση και η αποχώρηση των παιδιών θα γίνεται καθημερινά κατά τον ίδιο τρόπο όπως περιγράφεται παραπάνω.

Ο αγιασμός θα γίνει στο προαύλιο. Θα παραστούν ορισμένοι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές της Α΄ και της ΣΤ΄ τάξης  ενώ οι γονείς θα παραμείνουν έξω από το προαύλιο. Οι υπόλοιποι μαθητές θα βρίσκονται στις τάξεις τους.

Δε θα δοθούν βιβλία, οπότε δε χρειάζεται να φέρουν μαζί τις τσάντες τους. Τα βιβλία θα δοθούν την επόμενη ημέρα .

Ευχές για καλή σχολική χρονιά, καλή πρόοδο και υγεία σε όλους

Η Δ/ντρια του Σχολείου

Σταμάτη Ελένη

από κάτω από: Εκδηλώσεις - δράσεις| με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έναρξη σχολικού έτους – Αγιασμός

Σεπτέμβριος 2021

18/9/1834: Πρωτεύουσα του ελληνικού κράτους, ορίζεται η Αθήνα.